Zahraničné

Kurdské ženy sú postrach pre islamistov. Boja sa, že ich zabijú

Kurdskí bojovníci.
Zdroj: Twitter

Ak by sa tak stalo, podľa Koránu by sa nedostali do raja a nečakalo by ich tam 72 panien.

Fanatickí bojovníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) sa najviac zo všetkého boja, že zahynú rukou ženy, lebo v takom prípade by sa nedostali do raja a nečakalo by na nich 72 panien, ako to mučeníkom sľubuje Korán.

Napísal to pred nedávnom britský denník Daily Telegraph, podľa ktorého medzi Kurdkami stúpa záujem o členstvo v polovojenských dobrovoľníckych oddieloch péšmarga.

Ed Royce, predseda zahraničného výboru v americkej Snemovni reprezentantov, pre denník The New York Post uviedol, že vojaci Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL) skutočne veria verbovačom, ktorí ich lákajú do islamistických oddielov, že ak ich v boji zabije muž, pôjdu priamo do raja.

Mnohé ženy ako motiváciu pripojenia sa ku kurdským oddielom uvádzajú boj za ochranu práv žien

Podľa Roycea kurdské dobrovoľníčky preto v ozbrojencoch IS vzbudzujú "priam hrôzu". Dodal, že kurdským ženským jednotkám sa možno aj preto veľmi darí odrážať útoky protivníka a zaháňať ich na ústup či útek.

Royce tvrdí, že kurdské bojovníčky ani neskrývajú spokojnosť s tým, že u islamistov vyvolávajú des.

Ženy sa príslušníčkami oddielov péšmarga stali už dávno a vzhľadom na efekt, ktorý u islamistov vyvolávajú, ich mnoho miest a dedín ohrozených jednotkami IS a ISIL špeciálne povolávalo a povoláva na svoju obranu. 

Mladé Kurdky sa podrobujú intenzívnemu výcviku, učia sa zaobchádzať so snajperskými puškami, samopalmi, pancierovými päsťami aj ručnými granátmi, uviedla pre Daily Telegraph jedna z nich. 

Mladá, 27-ročná Kurdka menom Tekošin sa nedávno pre francúzske médiá vyjadrila, že "(kurdské) ženy sú si vedomé prevahy nad mužmi (z IS)". "Myslím, že (v IS) z nás majú väčší strach ako z mužov. Veria, že skončia v pekle, ak zomrú ženskou rukou," dodala.

Jednotky IS ovládajú momentálne veľké časti územia Iraku a aj Sýrie, kde sa v posledných týždňoch veľmi intenzívne bojuje o prevažne kurdské mesto Kobané

Mnohé ženy ako motiváciu svojho pripojenia sa ku kurdským oddielom uvádzajú boj za ochranu práv žien. Islamisti totiž na dobytých územiach zavádzajú striktný výklad islamského práva, ktorý od žien vyžaduje zahaľovanie a zakazuje im vychádzať z domu bez sprievodu muža.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.