Zahraničné

Astronauti úspešne zvládli prvú časť opravy ISS, zajtra pôjdu opäť von

oprava.jpg

A opäť tu budete môcť sledovať naživo.

Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) oznámili, že dvojica astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) dnes odstránila pokazené externé chladiace čerpadlo. Rick Mastracchio a Mike Hopkins strávili v otvorenom vesmíre päť hodín a 28 minút. Dvojica by mala absolvovať ďalší výstup v pondelok, kedy plánujú nainštalovať náhradné čerpadlo. Ak montáž nestihnú dokončiť, pokúsia sa o to 25. decembra.

Ich vesmírna akcia sa dá sledovať nažiov na stránke nasa.gov.

Predstavitelia NASA pre túto opravu presunuli misiu nákladnej bezpilotnej lode Cygnus, ktorá mala na ISS dopraviť nové zásoby. Cygnus tak na svoju misiu odštartuje najskôr až v polovici januára.

Jedno z dvoch externých chladiacich čerpadiel na ISS sa pokazilo 11. decembra, pričom po tom, čo zaznamenalo abnormálne teploty, sa automaticky vyplo. Hovorca NASA Kelly Humphries vtedy uviedol, že šesťčlennej posádke stanice síce nebezpečenstvo nehrozí, no oprava čerpadla si možno vyžiada výstup do otvoreného vesmíru. Posádka následne preventívne vypla niektoré vedľajšie operačné systémy.HOUSTON/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti