Zahraničné

Osobné veci obetí letu MH17 sú v deviatich škatuliach

Detská bábika a ďalšie osobné veci ležia na mieste havárie malajzijského lietadka neďaleko obce Hrabovo na východe Ukrajiny.
Detská bábika a ďalšie osobné veci ležia na mieste havárie malajzijského lietadka neďaleko obce Hrabovo na východe Ukrajiny. Zdroj: TASR

Holandskí experti a ukrajinský záchranári našli množstvo veci. Nechýbajú šperky, hodinky, platobné karty či tablety.

Holandská vláda informovala, že štyria holandskí experti a ukrajinské záchranné služby začali v pondelok na východe Ukrajiny - na mieste júlovej havárie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines MH17 - zhromažďovať osobný majetok obetí vrátane pasov, batožiny, šperkov a detských hračiek.

"Štátnym záchranným službám sa podarilo získať z miesta havárie mnohé osobné veci. Dokopy deväť škatúľ, z ktorých každá má kubický meter," citovala agentúra Reuters vedúceho holandského tímu Pietera-Jaapa Aalbergsberga.

"(Boli tam) šperky, hodinky, platobné karty, vodičský preukaz, pas, iPad, fotografie - veci, ktoré by mali byť u príbuzných," povedal v rozhovore pre holandskú televíziu.

Ministerstvo bezpečnosti a spravodlivosti vo vyhlásení uviedlo, že na najnovšom prehľadávaní miesta havárie na východe Ukrajiny sa v pondelok zúčastnilo 40 ukrajinských pracovníkov z agentúry pre katastrofy. Prítomní boli tiež štyria holandskí pracovníci a tím Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Osem súdnych expertov odletí na Ukrajinu preskúmať tento osobný majetok ešte pred jeho vrátením do Holandska, napísala tlačová agentúra AP. Všetkých 298 ľudí na palube lietadla zahynulo, keď sa tento stroj letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru dňa 17. júla rozlomil.

Pôvodná správa hovorila o zásahu lietadla zvonka množstvom "vysokoenergetických" predmetov, čo by podľa leteckých expertov mohlo zodpovedať zásahu raketovou strelou.
Dve tretiny z obetí boli občania Holandska a vyšetrovanie havárie vedie holandská bezpečnostná rada.

Aalbersberg povedal, že pracovníci mohli navštíviť dve z troch dedín, na území ktorých sa nachádzajú časti trosiek lietadla. Mnohé z osobných predmetov boli príliš spálené na to, aby ich bolo možné identifikovať. Počas prehľadávania trosiek zaznamenali vo vzdialenosti necelých piatich kilometrov krátku, ale intenzívnu delostreleckú prestrelku - a to aj napriek prímeriu.

HAAG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.