Zahraničné

Prečítajte si, na aké „hovadiny“ míňal peniaze inštitút, ktorý mal vyvíjať liek proti ebole

Vírus ebola
Zdroj: TASR

Inštitútu, ktorý má vyvíjať liek proti ebole sa nepáčia škrty v rozpočte. Podporil však aj veľmi neobvyklé projekty.

Vývoj vakcíny proti ebole údajne brzdia škrty v rozpočte. Posťažoval sa v rozhovore hlavný lekár amerického Národného inštitútu zdravia.

Inštitútu, ktorý hospodári s 30 miliardami dolárov ročne sa nepáči sprísnenie federálneho rozpočtu, pre ktoré nie sú schopní vytvoriť vakcínu proti ebole.

Portál dailymail.co.uk priniesol prehľad grantov, ktoré inštitút za posledných 10 rokov podporil je však prinajmenšom neobvyklý.

Projekty zahŕňajú grant vo výške necelých 2 miliónov eur na vývin „origami" kondómov navrhnutých podľa známych japonských papierových skladačiek. Ich autor je trestne stíhaný za podvod - peniaze z grantu použil na luxusné auto a obrovskú párty.

Ďalších 742-tisíc išlo na výskum sexuálneho správania muchy zvanej Octomilka obecná. Viac ako 650-tisíc stál projekt ktorý zisťoval, či je možné naučiť neobrezaných členov afrického kmeňa, aby si po sexe umývali genitálie.

Projekt, ktorý získal podporu 257-tisíc eur skúmal fakt, že manželstvá sú oveľa šťastnejšie, ak sa žena upokojí počas hádky rýchlejšie ako muž.

Národný inštitút zdravia však investoval aj takmer 450-tisíc aby potvrdil, že šimpanz ktorý má najlepšiu mušku pri hádzaní výkalov je zároveň najkomunikatívnejší a ďalších stotisíc eur aby dokázal, že väčšina šimpanzov sú praváci.

WASHINGTON/pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti