Zahraničné

A je to tu. Prvý štát nevpustí ľudí z krajín, kde zúri epidémia eboly

Ebola v Libérii
Ebola v Libérii Zdroj: TASR

Malý karibský ostrovný štát Svätá Lucia zakázala vstup návštevníkom z Guiney, Libérie a Sierry Leone.

Malý karibský ostrovný štát Svätá Lucia v stredu s okamžitou platnosťou zakázal vstup do krajiny cestujúcim prichádzajúcim z troch západoafrických krajín sužovaných epidémiou eboly.
Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Premiér Svätej Lucie Kenny Anthony oznámil, že všetci návštevníci z Guiney, Libérie a Sierry Leone majú zakázaný vstup do krajiny dovtedy, kým sa epidémiu eboly nepodarí dostať pod kontrolu. Cieľom nariadenia je minimalizovať riziko zo zavlečenia smrtiaceho ochorenia infikovaným cestujúcim na ostrov.

Malá chudobná krajina nemá podľa premiéra kapacity na riešenie podobnej krízy. Epidémia eboly by bola zničujúca pre krajinu s 200.000 obyvateľmi, kde cestovný ruch tvorí vyše 60 percent HDP.

Cestujúci zo štvrtej africkej krajiny, Nigérie, budú musieť predložiť "aktuálne lekárske potvrdenie", že neprenášajú vírus, povedal premiér. Môže trvať až 21 dní, kým sa u človeka nakazeného ebolou objavia známky choroby, ktoré možno zachytiť pri kontrole na letisku. Počas tohto obdobia môže niekam odletieť a ochorieť až na mieste, tak ako sa stalo Libérijčanovi, u ktorého sa choroba prejavila v USA, kde aj zomrel.

Ľudia nakazení ebolou nie sú infekční dovtedy, kým sa u nich choroba neprejaví v podobe horúčok, bolestí tela či žalúdka. Choroba vyvoláva rozsiahle vnútorné krvácanie a zvyčajne vyústi v zlyhanie telesných orgánov. Vírus sa prenáša priamym kontaktom s krvou alebo telesnými tekutinami infikovaného človeka alebo nimi kontaminovanými predmetmi.

KINGSTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.