Po celom svete začínajú eskalovať viaceré konflikty. Jeden z nich môže byť vážnou rozbuškou

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia

Okrem Ukrajiny sa napätie stupňuje aj v iných častiach sveta. Turci opäť intervenujú na severe Iraku proti Kurdom, rušno je okolo Taiwanu, Náhorného Karabachu či Kurilských ostrovov. A aj keď na prvý pohľad tieto konflikty priamo nesúvisia s ruskou inváziou, vojna má veľký vplyv na ich opätovné vyostrenie.

„Jedným z najvýznamnejších dôsledkov rusko-ukrajinskej vojny v globálnom meradle je tlak na rast cien potravín. V kombinácii s infláciou a zdražovaním energií čelíme veľmi výbušnému mixu, ktorý je prísľubom rozsiahlych sociálnych nepokojov a politického napätia,“ povedal na úvod Matej Kandrík, šéf think-tanku Stratpol, ktorý sa zameriava na medzinárodné vzťahy a bezpečnostnú politiku.

A práve tento výbušný mix je najnebezpečnejší v populačne silných, avšak chudobných a nestabilných regiónoch, ako je Blízky východ, Južná Ázia či Severná Afrika.

„Tu možno počítať s vyostrením prebiehajúcich konfliktov, kolapsami štátov a novými migračnými vlnami,“ doplnil Kandrík.

Západ sleduje „len“ Ukrajinu

Okrem ekonomických vplyvov môžu jednotliví aktéri konfliktov počítať aj s nepozornosťou medzinárodného spoločenstva.

„Medzinárodné spoločenstvo rieši hlavne rusko-ukrajinský konflikt a ostatné spory z pohľadu Západu nemajú až takú prioritu. A je preto možné, že niektorí hráči týchto konfliktov potom uzatvárajú stávky na to, že im množstvo vecí prejde bez povšimnutia,“ ozrejmil Josef Kraus z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne.

„Aspekt toho, že svetová pozornosť je inde, môže zohrať svoju rolu, ale označil by som to skôr ako sekundárnu záležitosť,“ dodal Kandrík.

Môžu viaceré konflikty spustiť globálnu vojnu?

Otázkou je, či viaceré vyostrené konflikty, aj keď regionálneho charakteru, nemôžu v napätej ekonomicko-spoločenskej situácii spôsobiť konflikt obrovských rozmerov.

„Aktuálna situácia dobre ilustruje, prečo sú neukončené konflikty, hoci nízkej intenzity a obmedzeného dosahu, zásadným štrukturálnym problémom medzinárodných vzťahov. Každý takýto konflikt je zdrojom nestability, napätia a konfliktného potenciálu, ktorý môže bez varovania eskalovať. Takéto nastavenie skôr ako celosvetovým konfliktom hrozí sériou regionálnych vojen, ktoré vtiahnu viacero štátov,“ vysvetlil Kandrík.

Takýchto ohnísk máme viacero, ako je napríklad spor o Taiwan a oblasť Juhočínskeho mora, Kašmír, Perzský záliv či Náhorný Karabach. Práve prvý menovaný v posledných dňoch najviac zarezonoval v médiách.

Taiwan môže byť rozbuškou

Taiwan totiž navštívila americká delegácia s odkazom, že Spojené štáty ostrovný štát naďalej podporujú. 

„Opustiť Taiwan by znamenalo opustiť demokraciu a slobodu,“ uviedol republikánsky senátor Lindsey Graham. Na otázku, či by Spojené štáty vojensky podporili Taiwan v prípade čínskeho útoku, Graham uviedol, že „na stole sú všetky možnosti“.

Čína, ktorá považuje Taiwan za vzbúreneckú provinciu, návštevu členov amerického parlamentu odsúdila a usporiadala vojenské cvičenie pri taiwanských brehoch.

„Určitý potenciál na vypuknutie veľkého konfliktu má dianie okolo Taiwanu, pretože dochádza k stretu dvoch svetových mocností – Čínskej ľudovej republiky a Spojených štátov. Tu si dokážem predstaviť, že potenciálne hrozí riziko eskalácie až do konfliktu oboch mocností. Ale predpokladám, že ani jedna z nich to nebude chcieť vyhrotiť až do tretej svetovej vojny,“ uzavrel Kraus.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti