Státisíce Afričanov opúšťajú domovy, dôvodom je hladomor zo sucha

Hladomor v Afrike ohrozuje viac ľudí, ako sa odhadovalo. Nedostatok potravy spôsobujú povodne, ale aj obrovské sucho. Státisíce Afričanov opúšťajú svoje domovy.

Ich jediným želaním je mrak, z ktorého aspoň trochu zaprší. Krajiny takzvaného afrického rohu zápasia so suchom, aké nezažili niekoľko desiatok rokov. Vyschnuté polia nedávajú žiadnu úrodu, zvieratá sa nemajú kde pásť. Hlad sa stáva každodennou realitou.

Podľa Svetového potravinového programu sú najviac ohrození obyvatelia Etiópie, Kene a Somálska. Humanitárne organizácie bijú na poplach.

„Počas troch rokov v tomto regióne poriadne nepršalo. Momentálne je tu najväčšie sucho za ostatných 40 rokov. Teraz by malo prísť obdobie dažďov, ale máme veľké obavy, čo nastane, ak bude aj tentoraz menej zrážok, než je potrebné. Postihnúť to môže až 20 miliónov ľudí,“ tvrdí regionálny riaditeľ Svetového potravinového programu pre východnú Afriku Michael Dunford.

Ceny potravín začali dramaticky rásť

Predajcovia si pýtajú nie raz dvojnásobok toho, čo v minulosti. Mnoho ľudí pritom nemá peniaze, aby zaplatili. Odkázaní sú tak na pomoc iných. Na záchranu v najviac postihnutých oblastiach je podľa najnovších odhadov potrebných minimálne 400 miliónov eur.

Len v Etiópii hladuje vyše sedem miliónov ľudí. V Somálsku je v ohrození takmer každý druhý obyvateľ. Približne 600-tisíc z nich sa už dalo do pohybu. Opustili svoje obydlia a sťahujú sa tam, kde majú väčšiu nádej na prežitie.

Nedostatok zrážok však nie je jedinou príčinou zúfalej situácie Afričanov. Svojím dielom prispela aj vojna na Ukrajine. Konflikt stojí nielen za nedostatkom potravín, ale aj rastúcimi cenami, ktoré sa premietajú do všetkých sfér života.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti