Zahraničné

Zákon o osobitom štatúte častí Donbasu podpísal aj prezident Porošenko

Petro Porošenko.
Petro Porošenko. Zdroj: TASR

Návrh legislatívnej normy, ktorej text prešiel opakovane zmenami, schválili poslanci 16. septembra. Platnosť nadobudne zákon po oficiálnom zverejnení.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal kontroverzne vnímaný zákon o udelení osobitného samosprávneho režimu niektorým častiam Doneckej a Luhanskej oblasti. Informáciu zverejnil dnes večer jeho úrad v Kyjeve a sprostredkovala ju tlačová agentúra DPA.

Návrh legislatívnej normy, ktorej text prešiel opakovane zmenami, schválili poslanci 16. septembra. Platnosť nadobudne zákon po oficiálnom zverejnení. V zmysle zákona, ktorého návrh predložil do parlamentu práve prezident Petro Porošenko, ukrajinská vláda a ďalšie výkonné orgány budú môcť podpísať dohodu s miestnymi správnymi orgánmi o sociálnych, hospodárskych, kultúrnych a iných záležitostiach.

Zdroj: TASR

Miestne správne orgány budú oprávnené zúčastňovať sa na vymenovaní miestnych zástupcov spravodlivosti. Podľa dokumentu bude mať ruština a ďalšie jazyky rovnocenné postavenie ako ukrajinčina. Štát bude musieť garantovať právo používať ruštinu a ďalšie jazyky vo verejnom i súkromnom styku.

DoZákon tiež stanovuje usporiadanie predčasných komunálnych volieb na 7. decembra. Proruskí separatisti obsah zákona odmietajú požadujúc nezávislosť na Kyjeve a avizujúc voľby už na začiatok novembra.

UKRAJINA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.