Zahraničné

Pri nešťastí v Himalájach dvaja Slováci zomreli. Rysuje sa ešte väčšia pohroma

Na snímke príslušníci nepálskej armády pripravujú zachránených turistov na transport v Thoron La pass pod masívom Dhaulágirí.
Zdroj: TASR

Celkovo doposiaľ potvrdili už takmer 30 smrteľných obetí. Ďalšie desiatky ľudí sú nezvestné.

V Himalájach sa tento týždeň stalo jedno z najhorších nešťastí v histórii horolezectva a vysokohorskej turistiky. Snehové búrky a lavíny zabili v okolí Annapurny už približne 30 ľudí (v roku 1995 pod Mount Everestom zomrelo najmenej 42 ľudí) a ďalších zhruba 70 je stále nezvestných.

Medzi smrteľnými obeťami sú aj dvaja Slováci - Ján Matlák a Vlado Švancár.

V napätí sú aj naši západní susedia. Ambasáda sa totiž nevie skontaktovať so zhruba tridsiatkou Čechov v Nepále. Z dostupných informácií nie je známe, koľko z nich je medzi sedemdesiatimi nezvestnými pod Annapurnou a koľko v iných oblastiach hornatého štátu.

Himaláje zabili zrejme už tisícky ľudí. Len pri výstupe na Mount Everest zomrelo viac než 200 horolezcov či šerpov.

Český veľvyslanec v Dillí Miloslav Stašek pre Český rozhlas povedal, že ak niekto z Čechov bol v lokalite, kde zúrili najhoršie búrky (Annapurna), je už zrejme mŕtvy.

"Podmienky sú také, že ak tam niekto bol, je minimálna šanca na to, aby prežil. Napadlo tam veľké množstvo mokrého snehu, ktorý odtrhol lavíny. Je ťažké v tých podmienkach prežiť dlhšiu dobu," dodal.

Objavili sa taktiež informácie, že z Nepálu sa nehlási ani zhruba 30 Slovákov. Ministerstvo zahraničných vecí zhruba o 10.30 h oznámilo, že dvadsiatka našich občanov "v týchto oblastiach" je v poriadku. "Informácie o ďalších 25 osobách preverujeme," dodali zástupcovia ministerstva.

Na mieste najhoršieho nešťastia sa pritom sedem Slovákov a jedného Čecha zachrániť podarilo.


DHAULÁGIRÍ/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.