Palestínsky prezident navrhuje zákaz vstupu Židom na Chrámovú horu v Jeruzaleme

Mideast.jpg
Zdroj: TASR

Abbás podľa agentúry AP uviedol, že židovským "osadníkom" by malo byť zabránené "všetkými spôsobmi" vo vstupe na toto miesto.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás navrhol v piatok, aby mali Židia zákaz vstupu na Chrámovú horu v jeruzalemskom starom meste, ktorá je uctievaná ako posvätné miesto judaizmu aj islamu. Abbásov výrok prišiel po nedávnych zrážkach medzi palestínskymi veriacimi a izraelskými silami.

Abbás podľa agentúry AP uviedol, že židovským "osadníkom" by malo byť zabránené "všetkými spôsobmi" vo vstupe na toto miesto. Palestínčania vnímajú prítomnosť židovského obyvateľstva na Chrámovej hore ako neoprávnené obsadenie. "Je to naša vznešená svätyňa. Nemajú právo do nej vstupovať a znesväcovať ju," uviedol Abbás.

Palestínčania tiež tvrdia, že Izrael nespravodlivo obmedzil prístup na predmetnú lokalitu, keď moslimským veriacim za uplynulý týždeň povolil vstup len pre mužov nad 50 rokov. Krok bol odpoveďou na vyhrotenie násilia v danej oblasti. Chrámová hora je najposvätnejším miestom judaizmu a tretím najposvätnejším v islame.

JERUZALEM/ TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti