Zahraničné

ČR: Víťazom senátnych volieb je ČSSD

Bohumil Sobota
Zdroj: cssd.cz

ČSSD získala 10 kresiel, KDU-ČSL 5, ANO 4 kreslá.

Vo voľbách do Senátu ČR zvíťazila Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD), ktorá z 27 obsadzovaných senátorských kresiel (každé dva roky sa obnovuje tretina hornej komory parlamentu) získala 10, KDU-ČSL má päť kresiel, ANO štyri kreslá, ODS, Starostovia a Strana zelených po dve, Strana práv občanov a Strana súkromníkov po jednom kresle. Po zrátaní všetkých hlasov to oznámila spravodajská televízia ČT24.

Vládnuca koalícia bude mať v Senáte väčšinu, z 81 kresiel ich obsadí 46, ČSSD si však väčšinu v Senáte neudržala.

Volebná účasť bola tradične nízka, podľa Českého rozhlasu hlasovalo necelých 17 percent voličov (16,69 percenta). 

Predseda ČSSD Bohuslav Sobotka v reakcii na výsledok volieb povedal, že si strana váži stabilnej podpory voličov a tento rok ju to teší dvojnásobne, pretože išla do volieb ako vládna strana, ktorá nesie najväčšiu zodpovednosť. Za víťaza volieb označil celú vládnu koalíciu.

Senátorské kreslo získal za Zlín a okolie bývalý šéf legendárneho JRD Slušovice, agronóm František Čuba a na Slovácku miliardár Ivo Valenta, zakladateľ lotérijného holdingu Synot. V Prahe sa do senátu dostal bývalý rektor Karlovej Univerzity Václav Hampl. Svoje kreslo senátora neobhájil minister školstva Marcel Chládek a senátorom nebude ani minister dopravy za ANO Antonín Prachař, ktorého na Přerovsku porazila bývalá zástupkyňa ombudsmana Jitka Seitlová, informovali české médiá.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.