Zahraničné

Al-Káida spravila niečo netradičné. Ospravedlnila sa

Terorista z al-Káidy zaútočil na nemocnicu v Jemene.
Terorista z al-Káidy zaútočil na nemocnicu v Jemene. Zdroj: SITA

"Teraz uznávame našu chybu a vinu," zverejnili na svojej stránke a dodali, že rodinám obetí zaplatia.

Odnož al-Káidy v Jemene sa ospravedlnila za útok v nemocnici ministerstva obrany s tým, že išlo o čin bojovníka, ktorý nepočúvol rozkazy. Pri útoku zahynulo 52 ľudí, muž postrieľal pacientov aj personál, uviedla dnes tlačová agentúra AP.

Zdroj: SITA

K útoku došlo 5. decembra. V nezvyčajnom verejnom ospravedlnení líder al-Káidy na Arabskom polostrove (AQAP) Kásim Rimí uviedol, že pri útoku svojich bojovníkov varovali, aby nevstúpili do nemocnice v armádnom komplexe, ani do modlitebne. Jeden z vojakov však nepočúvol.

"Teraz uznávame našu chybu a vinu," povedal Rimí na videozázname, ktorý v sobotu zverejnili na militantných internetových stránkach. Dodal, že preberajú plnú zodpovednosť za to, čo sa stalo v nemocnici a rodinám obetí zaplatia za preliatu krv.

K ospravedlneniu pravdepodobne viedli snímky, odvysielané už skôr jemenskou štátnou televíziou. Išlo o video z nemocničných bezpečnostných kamier. Na záberoch bolo vidieť strelca, ktorý útočil na lekárov a personál.

Niekoľko džihádistov sa potom na internete pokúšalo tvrdiť, že nahrávka bola podvrhom. Avšak rozhorčenie verejnosti v Jemene bolo tak veľké, že očividne AQAP zahanbilo.

SANÁ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.