Zahraničné

Neznámi vandali v centre Paríža poškodili dielo pripomínajúce análny kolík

Análny kolík v Paríži.
Análny kolík v Paríži. Zdroj: TASR

Nafukovací zelený objekt vzdialene pripomínajúci vianočný stromček bol nainštalovaný na námestí Vendôme v historickom centre Paríža.

Kontroverzná umelecká inštalácia nazvaná Strom, ktorej tvorcom je americký umelec Paul McCarthy, sa v noci nadnes v Paríži stala terčom útoku neznámych vandalov. 

Nafukovací zelený objekt vzdialene pripomínajúci vianočný stromček bol nainštalovaný na námestí Vendôme v historickom centre Paríža. Okamžite vyvolal kontroverzné reakcie: kým časť verejnosti ho odmietla, iným sa páčil. Kým jedným skutočne pripomínal 24 metrov vysoký stromček, v iných - vrátane samotného autora - evokoval skôr gigantický análny kolík pre sexuálne hry.

Ako informovala agentúra Reuters, neznámi vandali v noci nadnes prerezali laná a káble, ktoré objekt držali vo vztýčenej polohe. Osoba zodpovedná za inštaláciu potom dnes nariadila vypustenie vzduchu z nafukovacieho objektu, aby sa tak predišlo ďalšiemu poškodeniu. 

Francúzska ministerka kultúry Fleur Pellerinová tento prejav vandalizmu ostro odsúdila a označila ho za závažný útok na princípy umeleckej slobody. Parížska primátorka Anne Hidalgová vyhlásila, že je pobúrená, a dodala, že Paríž neustúpi hrozbám tých, ktorí "útočia na umenie a umelcov a tým aj na umeleckú slobodu". "Umenie má miesto v našich uliciach a nikto ho nebude vyháňať preč," zdôraznila.

Aktivisti zo skupiny odporcov homosexuálnych partnerstiev, ktorých nainštalovanie McCarthyho diela pobúrilo, však neskrývali radosť z odstránenia objektu z parížskeho námestia povestného luxusnými klenotníctvami. Kontroverzné dielo bolo totiž podľa nich "ponížením Paríža" a prejavom "obsesívnej dekadencie francúzskej civilizácie".

Zničenie McCarthyho Stromu pomohlo spopularizovať umelca i jeho dielo: francúzske médiá informovali, že v mikroblogovacej sieti Twitter bolo dnes popoludní najdiskutovanejšou témou.
Dočasné vystavenie objektu na parížskom námestí bolo súčasťou prebiehajúcej výstavy súčasného umenia vo francúzskej metropole.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.