Zahraničné

Palestínsky prezident označil židov za stádo dobytka

Mideast_Egypt034266142511.jpg

Abbásov výrok zo soboty nasledoval po jeho piatkovej výzve, aby židia mali zakázané navštevovať miesto, ktoré oni označujú za Chrámovú horu.

Palestínsky ľud by mal chrániť posvätné miesta v Jeruzaleme pred židmi. Vyhlásil to v sobotu palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý vo svojom veľmi emotívnom príhovore židovských veriacich označil za "stádo dobytka".

Abbásov výrok zo soboty nasledoval po jeho piatkovej výzve, aby židia mali zakázané navštevovať miesto, ktoré oni označujú za Chrámovú horu, kým moslimovia za Posvätný pahorok.

Abbásove vyhlásenia súvisia s nedávnymi potýčkami mladých Palestínčanov s izraelskými bezpečnostnými zložkami kvôli sporu ohľadom prístupu na posvätné miesto. Palestínčania vnímajú prítomnosť židov na Chrámovej hore ako neoprávnené obsadenie. "Je to naša vznešená svätyňa. Nemajú právo do nej vstupovať a znesväcovať ju," uviedol Abbás v piatok.

Palestínčania tiež tvrdia, že Izrael nespravodlivo obmedzil prístup na predmetnú lokalitu, keď moslimskej komunite za uplynulý týždeň povolil vstup len pre mužov nad 50 rokov. Tento krok bol odpoveďou na vyhrotenie násilia v danej oblasti.
Chrámová hora je najposvätnejším miestom judaizmu a tretím najposvätnejším v islame.

RAMALLÁH/ TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti