Morský ľad v Antarktíde dosiahol tento rok najmenšiu plochu od začiatku meraní

Už aj Antarktída sa postupne topí. Vedci hlásia rekordný ročný úbytok plochy morského ľadu na južnom póle. Doteraz si mysleli, že práve táto časť zemegule je klimatický stabilná.

Zverejnili satelitné zábery kolapsu jedného z najväčších ľadovcov na Južnom póle. Veľkosť odtrhnutého ľadovca je približné rovnaká ako rozloha mesta New York.

„Za posledných 20 rokov sa strácanie ľadovcov prejavovalo veľmi pomaly. Tento sme nepretržite sledovali, no nevideli sme, že by sa v ňom vytvorili nejaké veľké trhliny alebo niečo podobné. Tak sme si mysleli, že to tam bude sedieť. Ale potom, za dva dni, to v podstate zmizlo, čo bolo prekvapujúce,“ vysvetlila Catherine Walker z Oceánografického inštitút Woods Hole.

Súvisiaci obsah

​Toto je prvýkrát v histórii ľudstva, čo sa ľadový šelf v predtým stabilnej východnej Antarktíde zrútil. Vedci tvrdia, že rovnakú oblasť v tom čase zasiahla vlna horúčav.

„Nebude to mať veľký, ak vôbec nejaký, merateľný vplyv na stúpanie hladiny mora alebo niečo podobné. Ale tento proces je dôležitý kvôli tomu, kde sa nachádza a my sme nič také ešte nepozorovali“, tvrdí odborníčka.

Všetko súvisí s teplejším vzduchom

Morský ľad v Antarktíde dosiahol tento rok najmenšiu plochu od začiatku meraní v roku 1970. Rozloha ľadu v Antarktíde tak po prvý raz klesla pod dva milióny štvorcových kilometrov. To je približne o 30 percent menej, než bol priemer v období rokov 1981 – 2010.

Všetko to súvisí s tým, že na Južný pól prúdi oveľa teplejší vzduch. „Teplý vzduch, ktorý sa v normálnych klimatických podmienkach dostane iba na kraj, tak teraz prenikol hlbšie do kontinentu,“ vysvetlil klimatológ SHMÚ Pavel Faško.

Topenie Antarktídy však nesúvisí iba s otepľovaním ovzdušia, oveľa znepokojujúcejšie je aj otepľovanie morí, ktoré rozpúšťajú doteraz stabilné ľadovce.

Klimatológ hovorí, že varovania expertov pred kolapsom planéty nezaberajú na všetkých po celom svete. Mali by sme sa preto pripravovať aj na tie najhoršie scenáre.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti