Zahraničné

Britský zdravotník sa po vyliečení z eboly vrátil do Sierry Leone

profimedia-0207065434.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Vo svojom dnešnom vyhlásení Pooley poďakoval všetkým, ktorí sa oňho starali, ale dodal, že "skutočná krízová situácia je v západnej Afrike a tamojšie tímy potrebujú všetky podporu, ktorú im môžeme poskytnúť".

Britský zdravotník, ktorý sa nakazil ebolou pri práci v Sierre Leone, sa po vyliečení vrátil z vlasti opäť do západoafrickej krajiny. Zdravotnícka organizácia King's Health Partners dnes oznámila, že William Pooley začne v pondelok opäť pracovať v karanténnom zariadení eboly, ktoré organizácia prevádzkuje vo Freeetowne.

Pooleyho previezli do Británie v auguste a liečili ho na izolačnej jednotke nemocnice Royal Free Hospital experimentálnym liekom ZMapp. Vo svojom dnešnom vyhlásení Pooley poďakoval všetkým, ktorí sa oňho starali, ale dodal, že "skutočná krízová situácia je v západnej Afrike a tamojšie tímy potrebujú všetky podporu, ktorú im môžeme poskytnúť".
Británia prisľúbila na boj s ebolou v západnej Afrike 125 miliónov libier (necelých 160 miliónov eur) a premiér David Cameron vyzval ďalšie bohaté krajiny, aby pomáhali viac.

Z Nemecka chcú vyslať civilnú misiu

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier dnes navrhol, aby Európska únia vyslala do západnej Afriky bojovať s ebolou civilnú misiu. Svoj návrh predniesol na stretnutí zdravotníckych expertov v Berlíne. Povedal tam, že EÚ musí byť rýchlejšia a efektívnejšia a mala by sa lepšie podeliť o svoje kapacity v boji so smrtiacim vírusom.

Podľa Steinmeiera by EÚ mala "aspoň zvážiť vyslanie vlastnej civilnej misie EÚ" na pomoc v boji s ebolou. Nekonkretizoval, čo by mala zahŕňať, iba spomenul, že by ponúkla členských krajinám únie, ktoré nemajú v regióne žiadne zastúpenie, "platformu pre vyslanie zdravotníckeho personálu".

A dodal, že EÚ by mala tiež zvážiť zriadenie fondu lekárskych a logistických expertov pre budúce krízy po celom svete.

LONDÝN/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.