Zahraničné

Američania prvýkrát zhodili Kurdom pri Kobané zbrane a muníciu

Americké letectvo zaútočilo na ciele Islamského štátu v Sýrii
Zdroj: TASR

Centrálne velenie tiež oznámilo, že Spojené štáty pokračujú aj v náletoch na pozície džihádistov.

Americké lietadlá prvýkrát zhadzovali zbrane Kurdom, ktorí v severnej Sýrii bojujú proti organizácii Islamský štát (IS). Okrem zbraní a munície zhodilo dopravné lietadlo C-130 v nedeľu večer kurdským bojovníkom brániacim mesto Kobané aj zdravotnícky materiál, informovalo v noci nadnes vo floridskej Tampe americké Centrálne velenie (CENTCOM).

Spomínané dodávky poskytli podľa CENTCOM irackí Kurdi. Táto akcia má pomôcť udržať obranu strategicky dôležitého mesta ležiaceho v bezprostrednej blízkosti hraníc s Tureckom voči náporu militantov z IS.

Centrálne velenie tiež oznámilo, že Spojené štáty pokračujú aj v náletoch na pozície džihádistov. Len v okolí Kobané sa ich doteraz uskutočnilo 135. Nálety síce spolu s odporom na zemi spomalili postup IS, ale bezpečnostná situácia v Kobané zostáva naďalej krehká, konštatovalo CENTCOM.

Napriek tlaku na Ankaru sa turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyslovil proti dodávkam zbraní Kurdom v Kobané. Ich Strana demokratickej jednoty (PYD) je tak ako zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK) "teroristická organizácia", citovala Erdogana agentúra Anatolia. Nikto nemôže od Turecka očakávať, že bude súhlasiť s dodávkami zbraní PYD, dodal turecký prezident.

Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ozbrojené krídlo PYD, bránia Kobané takmer päť týždňov pred bojovníkmi IS. V nedeľu sa im podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne podarilo prebojovať do východnej časti mesta.

TAMPA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.