Zahraničné

Obama miluje to, na čo má každý dospelý právo

Obama v novom obleku
Obama v novom obleku Zdroj: TASR/AP

Prezident a ďalší demokrati opakovane vyzvali svojich stúpencov, aby tento rok hlasovali v predstihu a nečakali až na volebný deň.

Americký prezident Barack Obama dnes využil možnosť hlasovať predčasne v kongresových, guvernérskych a ďalších voľbách, ktoré sa budú v USA konať v utorok 4. novembra

V nádeji, že podporí vyššiu účasť, odovzdal svoj hlas vo volebnom stredisku v domovskom Chicagu, neďaleko domova

Obama sa vyjadril, že voľby sú vzrušujúce a on "miluje hlasovanie", citovala ho tlačová agentúra Reuters.

"Všetci v Illinois, hlasujte v predstihu. Je to nádherná príležitosť," vyzval spoluobčanov. Odmietol povedať, komu dal svoj hlas, ale v nedeľu večer sa objavil na predvolebnom mítingu demokratického guvernéra štátu Illinois Pata Quinna.

Obama a ďalší demokrati opakovane vyzvali svojich stúpencov, aby tento rok hlasovali v predstihu a nečakali až na volebný deň. Najmä mladí ľudia často nehlasujú vo voľbách, ktoré sa konajú uprostred funkčného obdobia prezidenta.

Volebný 4. november v USA

Vo volebný utorok 4. novembra si Američania budú voliť všetkých 435 členov Snemovne reprezentantov a 33 zo 100 členov Senátu.

Okrem toho si vyberú nových guvernérov 38 z 50 štátov, budú rozhodovať v miestnych referendách a voliť predstaviteľov zákonodarnej moci jednotlivých štátov (s výnimkou Louisiany, Mississippi, New Jersey a Virgínie) a štyroch teritoriálnych území. V niektorých veľkých amerických mestách, napríklad vo Washingtone, D.C. či v New Orleanse, si tiež budú voliť starostov.

Kongres je podľa americkej ústavy zákonodarným orgánom, zodpovedá za rozpočet, kontroluje prezidenta a vládu. Sídli v budove Kapitolu vo Washingtone. Návrhy zákonov musia byť prerokované v oboch komorách parlamentu a vyžadujú súhlas Snemovne reprezentantov aj Senátu.

Voľby do Kongresu sú považované aj za referendum o politike amerického prezidenta Baracka Obamu dva roky po začiatku jeho terajšieho mandátu.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti