Zahraničné

Na českých letiskách robia zdravotné kontroly kvôli ebole

Muž infikovaný ebolou letel do USA cez Brusel
Zdroj: TASR

Pasažieri medzištátnych letov by mali ešte na palube lietadiel vypĺňať tzv. príletovú kartu. Musia v nej uviesť, kde sa pohybovali 42 dní pred cestou.

Na pražskom Letisku Václava Havla a ďalších štyroch letiskách v Českej republike zaviedli dnes ráno zdravotné kontroly cestujúcich medzištátnych letov. Dôvodom je pokračujúca epidémia eboly v západnej Afrike, oznámil Český rozhlas. 

Pasažieri medzištátnych letov by mali ešte na palube lietadiel vypĺňať dotazník, takzvanú príletovú kartu. Musia v nej uviesť, kde sa pohybovali 42 dní pred cestou, čo je dvojnásobok inkubačnej doby v prípade eboly. 

Cestujúci, ktorí v stanovenej dobe navštívili Libériu, Guineu alebo Sierru Leone - krajiny najviac postihnuté súčasnou epidémiou - sa okrem toho musia nechať vyšetriť. 

Na pražskom letisku za týmto účelom vzniklo špecializované pracovisko s nepretržitou prevádzkou. Rizikovým pacientom tam budú lekári merať teplotu bezdotykovým teplomerom a budú ďalej zisťovať podrobnosti o ich pobyte v cudzine a v ČR.

Pasažierov so zvýšenou teplotou a ďalšími ťažkosťami prevezú na infekčnú kliniku Nemocnice na Bulovke, kde ich podrobia ďalším vyšetreniam

Trochu iný postup sa bude uplatňovať na letiskách v Ostrave, Brne, Pardubiciach a Karlových Varoch. Následné vyšetrenia rizikových osôb tam budú zabezpečovať krajské hygienické stanice. 

Preventívne opatrenia začali platiť dnes o ôsmej hodine ráno a podľa informácií Českého rozhlasu ešte celý systém nefunguje tak, ako by mal. Naplno sa rozbehne až v nasledujúcich hodinách a dňoch. 

V prípade odmietnutia vyplnenia dotazníka hrozí cestujúcim pokuta až 10-tisíc korún. U reálne rizikových osôb sa celá vec posúva do sféry trestného zákonníka. Cudzincom v takomto prípade hrozí zákaz vstupu do ČR. 

Podobné kontroly ako Česku už kvôli ebole zaviedli na letiskách v USA, Kanade, Francúzsku alebo Británii.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.