Izrael vypálil odvetnú raketu na juh Libanonu. Reagoval tak na delostrelecký útok

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Izraelská armáda oznámila, že odvetným delostreleckým útokom zareagovala na raketu vypálenú v nedeľu z Libanonu. TASR informáciu prevzala v pondelok z agentúr AFP a AP.

„V odozve na raketu vypálenú z Libanonu na severný Izrael počas dnešného (nedeľného) večera, sa izraelské ozbrojené sily momentálne zameriavajú na zdroj útoku v Libanone," uviedla vo vyhlásení izraelská armáda.

Izrael informoval, že raketa z Libanonu dopadla na otvorené priestranstvo a nespôsobila nijaké úmrtia či zranenia. Následne izraelské sily uviedli, že v rámci odvetných úderov zasiahli „zdroje vypálenej rakety a infraštruktúrny objekt v južnom Libanone".

Hovorca izraelskej armády Ran Kochav pre tamojší armádny rozhlas povedal, že raketu na Izrael zrejme vypálili palestínski militanti operujúci v Libanone. Dodal, že cieľom odvetnej akcie Izraela bolo „ukázať všetkým na druhej strane - či sú to palestínske frakcie, (hnutie) Hamas, vláda v Libanone alebo Hizballáh - že nedovolíme, aby bola narúšaná izraelská suverenita".

Izrael v súčasnosti považuje Iránom podporované libanonské šiitské hnutie Hizballáh, ktoré fakticky disponuje vlastnou armádou nezávislou od libanonskej vlády, za najväčšiu bezprostrednú hrozbu pre bezpečnosť židovského štátu. Podľa izraelských expertov má Hizballáh k dispozícii približne 150 000 rakiet, ktoré sú schopné zasiahnuť územie Izraela.

V Libanone sú aktívne aj menšie palestínske skupiny, ktorým sa pripisujú viaceré podobné raketové útoky z posledných rokov.

K najnovším útokom došlo v čase zvýšeného napätia a eskalácie násilia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ktoré pretrváva už asi mesiac. Násilnosti, ktoré sa odohrávajú v Jeruzaleme a v Predjordánsku, vyvolali u medzinárodného spoločenstva obavy z vypuknutia nového konfliktu medzi Izraelom a palestínskymi militantmi z Hamasu. Izrael v minulosti bojoval aj vo vojne s libanonským hnutím Hizballáh.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti