Lekárov znepokojuje nárast žltačky u detí. Na vine by mohol byť tento vírus

V Európe pribúda prípadov infekčného zápalu pečene u detí, ktorého pôvodcu zatiaľ lekári nepoznajú. Rovnaký problém najnovšie potvrdili aj americké zdravotné úrady. Píše Sky News.

Ako prvá o infekcii informovala Veľká Británia, kde sa objavilo 74 prípadov hepatitídy. Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu nemocí (ECDC) uviedlo, že ďalšie prípady hlásia Dánsko, Írsko, Holandsko a Španielsko.

Deväť prípadov u detí vo veku od jedného do šesť rokov zaznamenal aj americký štát Alabama.

„Mierna hepatitída je u detí v dôsledku vírusovej nákazy veľmi bežná, ale to, čo vidíme teraz, je výrazne odlišné,“ uviedol britský infektológ Graham Cooke z londýnskej Imperial College.

Podľa neho boli niektoré z britských prípadov také vážne, že deti museli hospitalizovať na špecializovaných oddeleniach a niekoľko z nich potrebovalo transplantáciu pečene.

Cooke sa domnieva, že nákazu hepatitídou nemožno spojovať s pandémiou covidu. Jeho kolegovia skúmajú, či zápaly pečene nemôže spôsobovať adenovírus.

Ten je však u detí tak bežný, že podľa odborníkov fakt, že sa preukázal u detí s hepatitídou, nemusí znamenať, že ju tento vírus spôsobuje.

Zdá sa, že vinníkom prípadov zápalu pečene by mohol byť patogén adenovírus 41, uviedlo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC).

Ide o vírus, ktorý sa šíri (podobne ako covid) tesným kontaktom a respiračnými sekrétmi. Adenovírusy sa tiež môžu šíriť stolicou, preto je dôležité umývanie rúk.

Na toto ochorenie neexistuje žiadna priama liečba. Adenovírus 41 často spôsobuje detskú akútnu gastroenteritídu, ktorej príznaky zahŕňajú hnačka, zvracanie, horúčka a respiračné príznaky.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti