Zahraničné

Kanada zvýšila stupeň teroristickej hrozby v krajine

Terorista
Zdroj: Shutterstock.com

Množia sa vyjadrenia niekoľkých radikálnych skupín.

Kanadské úrady zvýšili v utorok stupeň nebezpečenstva terorizmu v krajine z nízkeho na stredný pre množiace sa vyjadrenia niekoľkých radikálnych skupín ako al-Káida alebo Islamský štát (IS). Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšie vládne zdroje.
"Toto opatrenie nie je výsledkom konkrétnej hrozby," uviedol Jean-Christophe de Le Rue, hovorca ministra pre verejnú bezpečnosť Stevena Blaneyho. Tajné služby naznačili, že "jednotlivec alebo skupina doma či v zahraničí má zámer a schopnosť vykonať teroristický čin" na území Kanady, uviedol de Le Rue.

Opatrenia súvisia s prípadom, keď pravdepodobne mladý islamista zaútočil svojím autom v noci z pondelka na utorok neďaleko Montrealu na dvojicu príslušníkov kanadských ozbrojených síl, z ktorých jeden zomrel a ďalší utrpel zranenia. Polícia 25-ročného Martina Couturea Rouleaua následne pri zásahu zastrelila.

Úrady mali s páchateľom do činenia už v júli, keď sa pokúsil vycestovať do Turecka, a na naliehanie jeho rodiny ho podrobili rozsiahlemu výsluchu. K zadržaniu muža však nedošlo. "Nemôžeme zatknúť niekoho za to, že má radikálne myšlienky," uviedla šéfka québeckej národnej bezpečnosti Martine Fontaineová.

OTTAWA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.