Maďari sa chystajú zdaniť internetové dáta

Dieťa s telefónom a počítačom - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Za každý gigabajt by malo ísť štátu takmer 50 centov. Medzi ľuďmi sa zdvihla mohutná vlna procesov. Boja sa, že sa zdvihnú ceny a zhoršia služby.

Mohutná vlna protestov verejnosti i odborníkov sa zdvihla v Maďarsku proti stredajšiemu vládnemu návrhu, aby sa telekomunikačná daň, ktorou doposiaľ zdaňovali telefonické hovory, SMS a MMS správy, rozšírila aj na internetové služby.

Na Facebooku sa organizuje protestné zhromaždenie, ktoré sa má konať v nedeľu večer v Budapešti a do dnešného rána naň avizovalo účasť už 65-tisíc ľudí.

Vo vyhlásení Združenia informačných, telekomunikačných a elektrotechnických podnikov (IVSZ) sa píše, že návrh na zdanenie internetu ešte viac prehĺbi už aj tak hlbokú "digitálnu priepasť" v Maďarsku, skomplikuje situáciu všetkých maďarských podnikov a povedie k zvýšeniu cien internetových služieb.

Podľa IVSZ zavedenie dane nezvýši príjmy štátu, ale obmedzí používanie internetu.

"V období, keď internet je nielen nástrojom komunikácie, ale aj motorom rozvoja ekonomiky, Maďarsko z hľadiska využívania internetu a konkurencieschopnosti zaostáva v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami," cituje webové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság z vyhlásenia IVSZ.

Organizátori výzvy na nedeľňajší protest z Facebooku pripomínajú, že v roku 2008 vládna strana Fidesz deklarovala, že internet nebude zdanený. Odporcovia tejto dane sa zídu pred budovou ministerstva národného hospodárstva a svoj protest prejavia svietiacim mobilným telefónom obráteným k nebu.

Proti návrhu zdanenia internetu sa doposiaľ ozvali opozičné strany Jobbik a Spolu-PM (Együtt-PM).
Návrh na zdanenie internetu je súčasťou daňových zákonov na rok 2015, ktorý predložil príslušný rezort parlamentu v utorok.

Daň za každý začatý gigabajt prenesených dát bude v zmysle návrhu 150 forintov (49 centov), pričom v prípade fyzických osôb môže daň dosiahnuť mesačne najviac 700 forintov (2,28 eura) a v prípade právnických osôb 5000 forintov (16,32 eura). Daň budú platiť poskytovatelia služieb.
Vláda od tohto opatrenia očakáva nárast príjmov štátu o 20 miliárd forintov (65,3 milióna eur), povedal štátny tajomník rezortu národného hospodárstva zodpovedný za štátny rozpočet Péter Benö Banai.

BUDAPEŠŤ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti