Zahraničné

Pozrite si autentické video z prestrelky v kanadskom parlamente

REUTERS_canada-attacksshooting-corridor_1812web_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Útočník zastrelil vojaka, ktorý strážil Národný vojnový pamätník.

Kanadská polícia potvrdila, že dnes zastrelila jedného útočníka v hlavnom meste Ottawa, ale dodala, že intenzívne pátra v meste po ďalších strelcoch. Vojak postrelený pri Národnom vojnovom pamätníku zomrel.

Zdroj: TASR

Muž ozbrojený strelnou zbraňou dnes okolo 10.00 h miestneho času zastrelil vojaka na stráži pri Národnom vojnovom pamätníku neďaleko parlamentu, potom muž vošiel do parlamentnej budovy, kam ho prenasledovala polícia a nakoniec zastrelila. Okrem vojaka smrteľne postreleného pri Národnom vojnovom pamätníku zranenia utrpel aj ochrankár parlamentu. Na Twitteri to napísal kanadský minister Jason Kenney.

Polícia je presvedčená, že na úteku je ešte najmenej jeden strelec, pretože výstrely padli aj v nákupnom stredisku v blízkosti parlamentnej budovy. Parlament a celé centrum Ottawy polícia uzavrela. Armáda uzavrela pre verejnosť aj všetky svoje základne po celej krajine. Kanadské úrady zvýšili ešte v utorok stupeň nebezpečenstva terorizmu v krajine z nízkeho na stredný pre množiace sa výhražné vyjadrenia niekoľkých radikálnych skupín ako al-Káida alebo Islamský štát. Tajné služby naznačili, že "jednotlivec alebo skupina doma či v zahraničí má zámer vykonať teroristický čin" na území Kanady. Krajina sa totiž pripojila ku koalícii, ktorá podniká nálety proti extrémistickej organizácii Islamský štát v Iraku.

Kanadské opatrenia súvisia aj s prípadom, keď mladý islamista zaútočil svojím autom v noci z pondelka na utorok neďaleko Montrealu na dvojicu príslušníkov kanadských ozbrojených síl, z ktorých jeden zomrel a ďalší utrpel zranenia. Polícia 25-ročného útočníka Martina Couturea Rouleaua následne pri zásahu zastrelila.

Hokejový duel Ottawy s Torontom po streľbe v parlamente odložili

Stredajší domáci zápas klubu NHL Ottawa Senators po incidente odložili. Senators mali na svojom ľade privítať hokejistov Toronta Maple Leafs. Nový termín duelu v tejto chvíli nie je známy. „Vedenie NHL vyjadruje sympatie a modlitby pre všetkých, ktorých udalosti v Ottawe postihli," citovala agentúra AP vyhlásenie vedenia súťaže.

OTTAWA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.