Bývalý viceprezident banky Gazpromu utiekol z Ruska na Ukrajinu. So zbraňou bude chrániť vlasť, v ktorej sa narodil

Bývalý viceprezident banky Gazpromu utiekol z Ruska na Ukrajinu. So zbraňou bude chrániť vlasť, v ktorej sa narodil
Zdroj: Twitter

Aktuálne už bývalý viceprezident banky ruského plynárenského koncernu Gazprom (Gazprombank) Igor Volobujev utiekol z Ruska na Ukrajinu. Vstúpil do radov kyjevskej domobrany, aby bránil svoju vlasť so zbraňou v ruke, uviedol ruský server The Insider.

Volobujev pracoval v banke viac ako 20 rokov. Po úteku z Ruska sa spojil aj s novinármi ukrajinského Liga.net, ktorým poskytol exkluzívny rozhovor. Tvrdí, že Gazprom zrejme riadi samotný ruský prezident Vladimir Putin a prezradil aj svoje obavy, že nedávne úmrtia a samovraždy ruských oligarchov boli v skutočnosti zamaskované vraždy. 

Ide napríklad o prvého viceprezidenta Gazprombanky Vladislava Avajeva či hlavného účtovníka plynárenskej spoločnosti Novatek Sergeja Protoseniho. Podľa zverejnených údajov ruských médií sa Avajev zastrelil 18. apríla v moskovskom byte. Bankár mal spáchať samovraždu po tom, čo niekoľko hodín mučil svoju manželku, ktorú podozrieval z nevery. Nakoniec zavraždil ženu aj postihnutú iba 13-ročnú dcéru.

Prečítajte si tiež:

​O deň neskôr našla španielska polícia vo vile v meste Lloret de Mar, ktorú vlastnil ruský boháč Protoseni, dobodané telá jeho manželky a dcéry. Bohatého účtovníka našli v záhrade obeseného na strome. Vedľa neho ležal zakrvavený nôž a sekera. Obe úmrtia vplyvných ruských mužov mnohí odporcovia ruského režimu spochybňujú. Protoseni išiel s rodinou na dovolenku, aby spoločne strávili Veľkú noc. Svoje obavy teraz nahlas vyslovil aj Volobujev. 

„Neverím, že zabil svoju manželku a dcéru. Myslím, že to bolo zinscenované,“ povedal o smrti Avajeva. Myslí si, že o niečom vedel a stal sa nebezpečným. „Sú to záhadné príbehy. Neverím v ich samovraždu,“ dodal Volobujev. 

Volobujev pochádza z Ukrajiny

Ruská banka Gazpromnak je napojená aj na spoločnosť Novatek. Ide o kľúčové inštitúcie Putinovho režimu. Európa cez túto banku platí za ruský plyn. Igor Volobujev si v nej vybudoval úspešnú kariéru. Po vypuknutí vojny na Ukrajine si však zbalil veci a 2. marca odišiel z Moskvy. Momentálne žije u svojich priateľov v Kyjeve.

Volobujev pochádza z ukrajinského mesta Ochtyrka v Sumskej oblasti. Na Ukrajine stále žijú jeho príbuzní. Uviedol, že jeho otec sa musel mesiac skrývať v studenej pivnici. Volobujev sa musel rozhodnúť, na čej strane je. Ruskí priatelia ho vystríhali, aby nespomínal svoju minulosť a ukrajinskí ho zase obviňovali, že podporuje agresora. Nakoniec utiekol z Ruska a teraz je odhodlaný za Ukrajinu bojovať. 

„Nemohol som už v Rusku vydržať. Národnosť mám ukrajinskú a nemohol som sa viac pozerať na to, čo Rusi robia v mojej vlasti,“ uviedol. Na Ukrajine chce teraz zostať, až kým nevyhrá vojnu.

„Je to zločin spáchaný Putinom, ruským režimom ale aj ruským národom. Pretože Ukrajincov nevraždí Putin, ženy neznásilňuje Putin. Robí to ruský ľud. Zodpovedný som za to aj ja, aj keď som Ukrajinec. Hanbím sa za to a budem to ľutovať celý svoj život,“ dodal Volobujev.  

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti