Zverejnili video so strelcom, ktorý strieľal v kanadskom parlamente

Útočník v Ottawe Michael Zehaf-Bibeau.
Zdroj: rt.com

Podľa polície neexistuje ani dôkaz o jeho prepojení na osobu, ktorá zaútočila v pondelok pri Montreale.

Kanadská polícia potvrdila, že páchateľ stredajšieho útoku v Ottawe konal sám. Podľa nej neexistuje ani dôkaz o jeho prepojení na osobu, ktorá zaútočila v pondelok pri Montreale.

Kanaďan Michael Zehaf-Bibeau mohol mať aj líbyjské občianstvo, citovala agentúra Reuters predstaviteľa polície Boba Paulsona.

Portál rt.com zverejnil video, ktoré postrihali zo záznamov priemyselnej kamery. Útočník pokojne zaparkuje auto pri zástavke a vystúpi so zbraňou a ľudia sa snažia skyť.


Bibeau podľa neho nedávno žiadal o vydanie cestovného pasu, polícia však pri kontrole neobjavila žiadny dôkaz súvisiaci s ohrozením národnej bezpečnosti, hoci mal muž trestný záznam ohľadne drog či násilia.

Polícia sa domnieva, že odďaľovanie vybavovania žiadosti o vydanie cestovného pasu mohlo byť jedným z motívov útočníka. Iné motívy nie sú známe. "Jeho žiadosť nebola zamietnutá," citovala agentúra AP Paulsona.

Polícia taktiež oznámila, že Bibeau chcel ísť do Sýrie. V stredu to povedala polícii matka páchateľa. Bibeau, ktorý podľa predstaviteľov USA prestúpil na islam, pri Národnom vojnovom pamätníku v Ottawe zastrelil vojaka a zaútočil aj v neďalekej budove parlamentu, kde ho nakoniec šéf ochranky zastrelil.

V pondelok pri Montreale Martin Rouleau, ktorý konvertoval na islam, autom zrazil dvoch kanadských vojakov a jedného zabil. Útočníka zastrelila polícia. "Nemáme informácie o prepojení týchto dvoch útokov," konštatoval Paulson.

OTTAWA/TASR - doplnené

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti