Záhadné úmrtia ruských oligarchov počas invázie na Ukrajinu: Väčšina z nich je napojená na Gazprom

Záhadné úmrtia ruských oligarchov počas invázie na Ukrajinu: Väčšina z nich je napojená na Gazprom

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu (24. februára 2022) prešli už viac ako dva mesiace. Pôvodný plán prezidenta Vladimíra Putina o Blitzkrieg-u (bleskovej vojne) sa nevydaril a postupom času začali o vojne pochybovať aj ruskí oligarchovia, ktorých sa najviac dotkli sankcie Západu. Medzi nich patria aj významní predstavitelia ruského plynárenského koncernu Gazprom. Niektorí z nich v posledných týždňoch zomreli za „záhadných“ okolností. 

Bývalý viceprezident Gazprombanky Igor Volobujev je medzi prvými odvážlivcami, ktorý sa rozhodol prehovoriť. Po tom, ako ušiel z Ruska na Ukrajinu, kde sa narodil a kde žijú jeho príbuzní, novinárom povedal, že nedávne „samovraždy ruských boháčov sú v skutočnosti zamaskované vraždy.“ Podľa neho je na čele gigantu Gazprom Vladimir Putin, ktorý ťahá za motúziky.

Prečítajte si tiež:

Od vypuknutia vojny na Ukrajine zomrelo už šesť oligarchov z Ruska, v mnohých prípadoch boli zavraždené aj ich manželky či deti. Volobujev si myslí, že nesúhlasili s vojnou, prípadne „vedeli o niečom, čo mohlo byť pre režim nebezpečné.“

Leonid Schulman (†60)

Prvý ruský oligarcha Leonid Schulman zahynul 29. januára, necelý mesiac pred ruskou inváziou, no v čase, keď boli ruské vojská sústredené na hranici s Ukrajinou. Schulman bol šéfom prepravnej služby ruského energetického gigantu Gazprom. Podľa médií ho našli mŕtveho vo svojej chate v Leningradskej oblasti. Mal podrezané zápästia a pre svoju rodinu nechal list na rozlúčku, v ktorom sa písalo, že už nemohol zniesť bolesti, ktoré mu spôsoboval Ilizarovov fixátor po zlomenine nohy. Ruská polícia prípad vyšetrovala len ako samovraždu. Nezávislé médiá v tom čase informovali, že Schulman mal dostatočné finančné prostriedky na kvalitné lieky proti bolesti a že jeho smrť mohla súvisieť s koncoročnou inšpekciou. 

Zdroj: Twitter

​Alexander Ťuljakov (†61)

Deň po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu (25. februára) zomrel druhý ruský magnát. Išlo o Alexandra Ťuljakova, ktorého našla jeho manželka obeseného v garáži. Pôsobil ako finančný riaditeľ Gazpromu.

Kriminalisti mali objaviť vedľa tela list pre rodinu, rovnako ako v prípade prvého úmrtia vysokopostaveného človeka z Gazpromu. Prípad opäť vyšetrovali len ako samovraždu. Nezávislý web Novaja Gazeta, ktorý v tom čase ešte nebol zakázaný, napísal, že Ťuljakova videli deň pred smrťou so známkami po fyzickom útoku. 

Zdroj: Twitter

Michail Watford (†66)

O tri dni neskôr (28. februára) bol vo svojej luxusnej vile v britskom Surrey nájdený milionár Michail Watford, rovnako obesený. V dome žil so svojou estónskou manželkou a tromi deťmi. V garáži rodinného sídla ho našiel záhradník. Milionár, ktorý si zmenil meno z Tolstošeja na Watforda, sa narodil na Ukrajine. Svoje bohatstvo nadobudol z ruského plynu a ropy. Britské médiá Watforda označili za „blízkeho člena kruhu okolo Vladimira Putina“. 

Vasilij Melnikov (†43)

Štvrtým zosnulým ruským oligarchom je miliardár Vasilij Melnikov. Bol majiteľom spoločnosti s farmaceutickým a drogistickým tovarom Medstom. Melnikova našli brutálne dobodaného vo svojom byte v Nižnom Novgorode. Zavraždená bola aj jeho 41-ročná manželka Galina a dve deti vo veku 4 a 10 rokov. Ruská polícia zatiaľ nepotvrdila dohady o nájomnej vražde a k prípadu sa vzhľadom k prebiehajúcemu vyšetrovaniu odmietla vyjadriť. 

Zdroj: Nexta/Twitter

Vladislav Avajev (†50)

Ruský magnát, bývalý viceprezident Gazprombanky, Vladislav Avajev bol nájdený zastrelený 18. apríla vo svojom moskovskom apartmáne. Spoločne s ním našli zavraždenú aj jeho manželku a iba 13-ročnú dcéru. Ich telá našla Avajevova staršia dcéra Anastasia. Ruská polícia pracuje s verziou, že milionár zavraždil najskôr svoju rodinu a potom aj seba.

Zdroj: Profimedia

Sergej Protoseňa (†55)

Posledným ruským oligarchom, ktorý zahynul po začiatku ruskej agresii voči Ukrajine, je Sergej Protoseňa. Našli ho mŕtveho deň po Avajevovi (19. apríla). Bývalý konateľ ruskej plynárenskej spoločnosti Novatek žil dlhodobo vo Francúzsku. S rodinou odišiel osláviť Veľkú noc do Španielska. Všetkých našli zavraždených vo vile v meste Lloret de Mar.

Protoseňa mal 53-ročnú manželku Natáliu a 18-ročnú dcéru Máriu. Ženy našli s bodnými ranami, Protoseňu obeseného na strome v záhrade. Vedľa jeho tela bol zakrvavený nôž a sekera.

Spoločnosť Novatek je napojená na ruský Gazprom. Práve s touto najväčšou ruskou spoločnosť úzko súvisia mnohí, dnes už zosnulí, milionári. 

Zdroj: Profimedia

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti