Zahraničné

Počasie v USA sa zbláznilo: Mrzne, vyčíňajú tornáda, ale sú aj zimné "horúčavy"

Severná Amerika zápasila cez víkend s extrémnym počasím
Zdroj: SITA

Napríklad v New Yorku bolo v nedeľu 21,5 stupňa Celzia.

Severná Amerika zápasila cez víkend so širokou paletou extrémov počasia. Snehová fujavica a mrznúci dážď paralyzovali v nedeľu východné pobrežie Kanady, no ešte pestrejšie to bolo v USA: zatiaľ čo časti Stredozápadu a severovýchodné štáty Nového Anglicka zovrela zima, juh postihli záplavy, na východnom pobreží zaznamenali rekordne vysoké teploty a vyskytli sa dokonca aj tornáda.

Zdroj: SITA
Len v Toronte, hlavnom meste provincie Ontario, sa viac ako 250.000 ľudí ocitlo v nedeľu večer bez elektriny. Silný vietor a mrznúci dážď sužoval tiež provincie Nové Škótsko, New Brunswick a Quebec. Na mnohých miestach skolabovala doprava.

Opačná situácia je na východnom pobreží USA, kde naďalej padajú teplotné rekordy. Napríklad v New Yorku bolo v nedeľu 21,5 stupňa Celzia, čím bol prekonaný rekord 17 stupňov z roku 1998. V meste Newark namerali tiež 21,5 stupňa a prekonali tam predchádzajúce maximum 18,5 stupňa takisto z roku 1998. Vo Filadelfii ukázala ortuť teplomera 19,5 stupňa, rekord z roku 1998 bol tak prekonaný o 1,5 stupňa. 

Niekoľko veľkých miest na severovýchode USA prekonalo teplotné rekordy aj v sobotu. Očakáva sa, že teploty sa vrátia k normálu dnes v noci a v utorok.

Výčiny počasia si cez víkend vyžiadali v USA najmenej deväť mŕtvych: päť ľudí zahynulo pri záplavách v štáte Kentucky, traja pri dopravných nehodách na šmykľavých cestách v Oklahome a jedna žena zahynula v dôsledku tornáda v Arkansase. Sneh a poľadovica spôsobili, že 400.000 domácností a firiem v Michigane, New Yorku a na severe Nového Anglicka bolo dočasne bez elektriny.

TORONTO, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)

Krátka správa

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru a ukončí vojenskú spoluprácu s touto africkou krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V nedeľu to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za "nový krok k suverenite" krajiny. (TASR)