Zahraničné

Z väzenia prepustili aj druhú členku punkovej skupiny Pussy Riot (video)

Pussy Riot, Tolkonniková
Pussy Riot, Tolkonniková Zdroj: SITA

Dievčatá predčasne ukončili dvojročný výkon trestu odňatia slobody,

Druhú členku ruskej punkovej skupiny Pussy Riot Nadeždu Tolokonnikovovú prepustili dnes z väzenia na základe amnestie, ktorú predložil parlamentu prezident Vladimir Putin a v stredu ju jednomyseľne schválila Štátna duma. Amnestiu vyhlásili pri príležitosti 20. výročia prijatia ústavy Ruskej federácie, informovala agentúra AP.

Zdroj: SITA


Tolokonnikovová opustila zariadenie v trestaneckej kolónii na východnej Sibíri iba niekoľko hodín po tom, ako sa v Nižnom Novgorode dostala na slobodu aj ďalšia členka skupiny Marija Aľochinová.

Zdroj: Reuters


Tento krok prišiel v rámci úsilia Kremľa upokojiť kritické hlasy ohľadom dodržiavania ľudských práv pred blížiacimi sa olympijskými hrami, ktoré sa uskutočnia vo februári v čiernomorskom Soči. 

Najnovšia amnestia umožňuje prepustenie tisícov väzňov. Aľochinová i Tolokonnikovová spĺňali jej podmienky, keďže obe sú matkami malých detí. Tretiu členku, Jekaterinu Samucevičovú, súd v odvolacom konaní oslobodil už v októbri minulého roku. Aktivistky odsúdili vlani v auguste na dva roky väzenia za výtržníctvo motivované náboženskou nenávisťou. Verdikt bol reakciou za ich protestné vystúpenie proti prezidentovi Putinovi v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa. Tolokonnikovovej a Aľochinovej sa tresty mali skončiť začiatkom marca budúceho roka.

MOSKVA, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.