Zahraničné

Islamský štát zverejnil nové video so zajatým britským fotoreportérom

Britský fotoreportér John Cantliem
Zdroj: YouTube

Podľa DPA je najnovšie, v poradí už šieste video s Johnom Cantliem, zhotovené profesionálnejšie ako predchádzajúce.

Britský rukojemník John Cantlie, ktorého zadržiava organizácia Islamský štát (IS), sa zrejme nachádza v severosýrskom meste Kobané, o ktoré zvádzajú tuhé boje islamisti a Kurdi. Vyplýva to z ďalšieho propagandistického videa zverejneného v pondelok na internete, ktoré 43-ročného novinára zachytáva v bojmi zničenom meste ležiacom v bezprostrednej blízkosti hraníc s Tureckom.

https://www.youtube.com/watch?v=QBnxP78N2iw


Vo videu trvajúcom päť minút a 32 sekúnd Cantlie podľa agentúry DPA popiera tvrdenia, že postup bojovníkov IS sa podarilo spomaliť. Tí kontrolujú východné a južné oblasti Kobané a ich víťazstvo je len "otázkou času", hovorí Cantlie.

V Kobané podľa neho niet už skoro žiadnych kurdských obrancov. Správy západných médií o ťažkých bojoch a vysokých stratách v radoch bojovníkov IS sú nepravdivé, keďže sa zakladajú na tvrdeniach kurdských veliteľov a Bieleho domu vo Washingtone, ktorí nemajú záujem hovoriť pravdu.

Podľa DPA je najnovšie, v poradí už šieste video s Cantliem, zhotovené profesionálnejšie ako predchádzajúce. Začína sa leteckými zábermi Kobané, ktoré sprevádza titulok, že ich zhotovilo "bezpilotné lietadlo armády Islamského štátu". Cantlie v ňom napodobňuje štýl západných televíznych reportérov a tvrdí, že americké nálety Islamskému štátu iba znemožnili nasadenie ťažkých zbraní, preto sa bojuje o každý dom a ulicu.

Fotoreportéra Johna Cantlieho, pracujúceho pre noviny Sunday Times, The Sun a Sunday Telegraph, uniesli v Sýrii v novembri 2012 spolu s americkým novinárom Jamesom Foleym, ktorého islamisti zabili odrezaním hlavy v auguste tohto roka. IS doteraz zverejnil videá z popravy dvoch amerických a dvoch britských rukojemníkov.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti