Zahraničné

Mladá Rakúšanka, ktorá sa vydala v Sýrii za bojovníka Islamského štátu, si pochvaľuje život

Samra a Sabina v liste na rozlúčku rodičom oznámili, že idú do Sýrie bojovať za islam.
Zdroj: Interpol

Vraj jej chutí miestne jedlo, a teší sa z náboženskej slobody.

Rakúske dievča tvrdí, že sa cíti „konečne slobodná" medzi radikálmi z Islamského štátu. Po šiestich mesiacoch mimo domova tvrdí, že by pre Allaha zomrela. „Rada jem. Jedlo je veľmi podobné tomu v Rakúsku, aj keď je prioritne halalské," vyjadrila sa 15-ročná Sabina Selmovic. „Kúpite tu však aj kečup, Nutellu a kukuričné lupienky," dodala.

Rakúski protiteroristickí agenti veria, že rozhovor Sabina poskytla pod hrozbou zbrane. Mladá Rakúšanka sa vydala za džihádistu. Pred niekoľkými týždňami priatelia a rodina Sabiny Selmovic povedali, že by odmietala odísť do Sýrie a chce sa vrátiť domov. Údajne to tvrdila v online rozhovore. Sabina odišla z Viedne v apríli spolu s kamarátkou Samrou Kesinovic s odkazom pre rodičov, že ide bojovať.

Rodiny oboch dievčat pochádzajú z Bosny a Hercegoviny. Do Rakúska sa prisťahovali potom, ako Juhoslávia zanikla po vojne v roku 1990. Dievčatá sa narodili v Rakúsku, preto sa predpokladá, že svoje názory získali pod vplyvom miestnej mešity. Selma vyjadrila túžbu vrátiť sa naspäť, čo údajne rozzúrilo lídrov Islamského štátu. Tí vedú propagandistickú vojnu, aby nalákali nových regrútov.

Zdroj: Internet

Predpokladá sa, že Samra a Sabina sa vydali za bojovníkov Islamského chvíľu po ich príchode do Sýrie. Oba páry bývali v jednej miestnosti, Sabina však tvrdí, že sa nedávno presťahovali do iného bytu. Sabina je v kontakte cez SMS správy s francúzskym týždenníkom Paris Match a popiera tvrdenia, že je tehotná. Život v Sýrií si pochvaľuje. Vraj môže praktizovať svoju vieru takým spôsobom, akým v Rakúsku nemohla.

Časopis potvrdil, že Sabina mohla s novinármi komunikovať len so súhlasom manžela a odpovede písala v jeho prítomnosti. „Prileteli sme do Turecka a do Sýrie sme prešli pešo. Skončili sme v meste Raqqa. Dorazili sme len s oblečením, ktoré sme práve mali na sebe," opísala svoju cestu do Sýrie mladá Rakúšanka.

Experti vo Viedni, ktorí študovali prepis rozhovoru so Sabinou si sú takmer istí, že ju odpovede nútil písať manžel, ktorý bojuje v Islamskom štáte. Sabinu aj Samru môžu v prípade pokusu o útek do domoviny popraviť. Dievčatá pred odchodom z Rakúska hovorili svojim spolužiakom o životnom štýle a upodozrievali ich z vandalizmu na škole. Po ich zmiznutí našli rodičia v izbách odkaz, aby ich nehľadali, pretože budú slúžiť Allahovi a pre neho aj zomrú.

VIEDEŇ/DAILYMAIL.co.uk, pt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti