Obrovská rarita z Bolívie. Vedci s úžasom sledovali, ako sa vzrušené riečne delfíny naťahovali o anakondu

Obrovská rarita z Bolívie. Vedci s úžasom sledovali, ako sa vzrušené riečne delfíny naťahovali o anakondu
Delfínovce a anakonda. Zdroj: Profimedia.sk

O živote riečnych delfínov toho vedci stále vedia v porovnaní s ich morskými príbuznými veľmi málo. Preto biológov potešilo, keď sa im vlani naskytla jedinečná príležitosť sledovať najvzácnejších zástupcov týchto veľrybotvarých cicavcov.

V bolívijskej rieke Tijamuchi narazili na skupinu delfínovcov bolívijských – chráneného druhu, ktorý je zároveň najmenej prebádaným druhom delfína.
Až do roku 2012 si vedci mysleli, že ide o poddruh delfínovcov amazonských. Až potom sa ukázalo, že 2,8 metra dlhý tvor vážiaci do 180 kg má vlastnosti, ktoré z neho robia samostatný druh.

Tentoraz ale biológovia mali dostatok času preskúmať tieto tvory oveľa detailnejšie. Už iba to, že ich videli plávať s hlavou nad hladinou vody, bolo pre nich mimoriadne zaujímavé. Typické zábery delfínovcov bolívijských, ktorí sa nad hladinu pozrú zväčšia iba keď s a chcú nadýchnuť, totiž vyzerajú takto:

Delfínovce bolívijské Zdroj: shutterstock/Pedro Carrilho

Sexuálna hra s anakondou

​Ešte viac ale biológov prekvapila analýza fotografií. Po priblížení si všimli, že dvaja z delfínov pred sebou vodou v zuboch tlačia anakondu. Vedci si neboli istí, či bol plaz ešte živý, no keďže s ním delfínovce manipulovali najmenej sedem minút, zrejme bol na konci už mŕtvy. Naznačuje to, išlo

Delfíny vo voľnej prírode aj v zajatí sú síce známe svojou hravosťou, takéto správanie delfínovcov z rieky Tijamuchi ale bolo z viacerých dôvodov jedinečné. Šesť jedincov, ktorých vlani pozorovali, vydržali nad hladinou atypicky dlho. Čas, ktorý delfíny s anakondou strávili, naznačuje, že išlo skôr o hru než o lov. Správanie delfínovcov naznačuje, že ich táto činnosť bavila a užívali si ju. 

„Je to prvýkrát, čo som počula o delfínoch hrajúcich sa s veľkým hadom,“ uviedla pre New York Times nemecká odborníčka na správanie delfínov Sonja Wildová z Inštitútu Maxa Plancka.

Na fotografiách si však vedci všimli aj ďalšiu zaujímavosť. Okrem hláv nad hladinu delfínovce vystrkovali aj vztýčené penisy. „Mohlo to pre nich byť sexuálne stimulujúce,“ hovorí Diana Reissová z hunter College v New Yorku, ktorá na štúdii zverejnenej v odbornom magazíne Ecology spolupracovala. Podľa vedkyne sa takto mohli delfínovce na hadovi sexuálne uspokojovať.

O delfínoch sa už dlho vie, že majú veľmi bohatú sexualitu. Samci zasúvajú penisy do najrôznejších objektov, svoje genitálie si otierajú prakticky o čokoľvek. Niektorí vedci si myslia, že svoje citlivé pohlavné orgány používajú aj ako hmatový orgán, vďaka ktorému získavajú z okolia dôležité informácie.

Delfín bolívijský (lat. Inia boliviensis) Zdroj: Profimedia.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.