Zahraničné

Priateľ atentátnika z Bostonu bol uznaný za vinného

Robert Phillipos, priateľ Džochara Carnajeva, podozrivého z bombového útoku na Bostonský maratón.
Zdroj: TASR

Pred súdom sa ocitol pre to, že spolu s Kadyrbajevom a Tažajakovom vošiel do Carnajevovej internátnej izby tri dni po útoku v apríli 2013.

Robert Phillipos, priateľ Džochara Carnajeva, podozrivého z bombového útoku na Bostonský maratón - bol v utorok uznaný vinným z klamania úradom. Informovala o tom agentúra DPA.

Federálny sudca odsúdil 20-ročného Philliposa v dvoch prípadoch falošných výpovedí pred vyšetrovateľom. Za každý z nich maximálny trest osem rokov za mrežami.

Pri útoku na Bostonský maratón 15 apríla 2013 zahynuli traja ľudia a zranených bolo viac ako 260 osôb

Phillipos bol blízkym priateľom Carnajeva. Obaja boli študentmi na University of Massachusetts v meste Dartmouth spolu s Azamatom Tažajakovom a Diasom Kadyrbajevom, ktorí čelia obvineniu z konšpirácie za účelom bránenia výkonu spravodlivosti.

Pred súdom sa ocitol pre rozporuplné vyhlásenia o tom, že spolu s Kadyrbajevom a Tažajakovom vošiel do Carnajevovej internátnej izby tri dni po útoku v apríli 2013.

Spočiatku tvrdil, že nebol v izbe, keď Kadyrbajev a Tažajakov vzali Carnajevov batoh, v ktorom bola zábavná pyrotechnika a laptop.

Podľa svojho obhajcu bol Phillipos v ten deň pod vplyvom marihuany a jeho pamäť v čase výpovede pred vyšetrovateľmi "neusporiadaná". Tvrdil, že si nepamätá, že by bol v Carnajevovej izbe.

Zdroj: TASR

Federálna prokuratúra vyhlásila, že Phillipos opakovane klamal vyšetrovateľom a vytvoril "fikciu", že sa nenachádzal v areáli univerzity, keď boli odstránené dôkazy.

Pri útoku na Bostonský maratón 15 apríla 2013 zahynuli traja ľudia a zranených bolo viac ako 260 osôb. Súd s Carnajevom sa začne 5. januára. Ak bude usvedčený, hrozí mu trest smrti. Jeho starší brat a údajný spolupáchateľ Tamerlan Carnajev zahynul počas úteku pred políciou niekoľko dní po bombovom útoku.

NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti