Zahraničné

Švédsko oficiálne uznalo Palestínu ako štát

Zástava Švédska
Zdroj: Shutterstock.com

Palestínsky prezident Abbás rozhodnutie Švédska pochválil. V Izraeli však postup Štokholmu vyvolal kritiku a v USA nespokojnosť.

Švédska vláda dnes oficiálne uznala Palestínu ako štát. Švédsko sa tak stalo prvou západoeurópskou krajinou, ktorá pristúpila k takémuto kroku.

Rozhodnutie Švédska podľa agentúry Reuters odráža rastúcu medzinárodnú frustráciu zo stagnujúceho izraelsko-palestínskeho mierového procesu.

Ako uviedla švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová, vláda dúfa, že uznanie Palestíny prinesie novú dynamiku do situácie na Blízkom východe.

Zdroj: Shutterstock.com

"Naše rozhodnutie prichádza v kritickom čase, pretože za posledný rok sme videli, ako sa mierové rokovania pozastavili, ako rozhodnutia o nových osadách na okupovaných palestínskych územiach skomplikovali dvojštátne riešenie a ako sa do Gazy vrátilo násilie," povedala Wallströmová.

 Palestínsky prezident Mahmúd Abbás rozhodnutie Švédska pochválil. V Izraeli však postup Štokholmu vyvolal kritiku a v Spojených štátoch nespokojnosť, napísal Reuters.

 Wallströmová však odmietla obvinenia, že Švédsko nadržiava jednej strane blízkovýchodného konfliktu. Ministerka dúfa, že Palestínu uznajú aj ďalšie krajiny Európskej únie.

Palestínske úrady v súčasnosti nemajú plnú kontrolu nad územiami obývanými Palestínčanmi, ktoré nemajú ani fixné hranice. Palestína však podľa Wallströmovej napriek tomu splnila kritériá medzinárodného práva na svoje uznanie.

 Palestínčania sa usilujú o štátnosť v Izraelom okupovanom Predjordánsku, v pásme Gazy, na ktoré je uvalená blokáda, aj vo východnom Jeruzaleme ako zamýšľanom hlavnom meste. Organizácia Spojených národov de facto schválila uznanie štátu Palestína v roku 2012, avšak EÚ a väčšina členských štátov ho ešte oficiálne neuznala.

ŠTOKHOLM/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.