Obľúbená destinácia Slovákov má problém. Trápia ju húfy medúz

Obľúbená destinácia Slovákov má problém. Trápia ju húfy medúz
Ilustračná snímka.

Morskí biológovia pozorujú v slovinskom mestečku Piran pri Jadranskom mori neobvyklú aktivitu. Podľa portálu 24ur sa vo vodách jednej z najobľúbenejších turistických destinácií silno rozmnožili medúzy. To trápi najmä miestnych rybárov.

Jadranské more už od uplynulej jesene trápia zhluky medúz, ktorým sa v oblasti veľmi darí. Podľa odborníkov ide predovšetkým o druh korenoústky pľúcnatej. Ide o dravú medúzu, ktorá sa však živí v prvom rade planktónom a drobnými rybami. Preferuje teplejšie vody a okrem Jadranu sa vyskytuje napríklad aj v Stredozemnom alebo Čiernom mori.

Dôvodom pre premnoženie je najmä teplejšie more a množstvo potravy. „Medúzy majú dostatok planktónovej potravy a priaznivé podmienky v mori. Môžu sa tak rýchlo množiť a rásť po celý svoj životný cyklus,“ vysvetlila pre citovaný zdroj výskumníčka z Morskej biologickej stanice v Pirane Andreja Ramšaková.

Korenoústky sa v oblasti vyskytujú bežne, takže ich výskyt nie je veľkým prekvapením. Biológov však zaskočil ich rýchlo rastúci počet. Medúzy spôsobujú od jesene problémy hlavne rybárom, ktorým sa chytajú do sietí a poškodzujú ich. Samotné popŕhlenie od korenoústok je veľmi slabé a človeku nijak silnejšie ublížiť nedokáže.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti