Zahraničné

Orbán ustúpil demonštrantom: Daň z internetu takto nemožno zaviesť

Desaťtisíce Maďarov protestovalo proti zavedeniu dane z internetu
Desaťtisíce Maďarov protestovalo proti zavedeniu dane z internetu Zdroj: TASR

Proti návrhu protestovali v uplynulých dňoch desaťtisíce Maďarov v Budapešti i v ďalších mestách.

Daň z internetu vo forme, v akej bol návrh predložený parlamentu, nemožno zaviesť, vyhlásil dnes ráno v pravidelnom rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Proti vládnemu návrhu zaviesť zdanenie internetu protestovali v uplynulých dňoch desaťtisíce Maďarov v Budapešti i v ďalších maďarských mestách. „Návrh zákona bude potrebné po sviatkoch upraviť a v polovici januára by mali začať celonárodné konzultácie o internete - o jeho regulácii a finančných záležitostiach," povedal Orbán.

Daň z internetu sa nemala vôbec dotýkať odberateľov. Mali ju platiť poskytovatelia služieb.

Poznamenal, že technickú úpravu dane - rozšírenie telekomunikačnej dane o internet - navrhla vláda preto, lebo telekomunikácie prenikajú už aj na internet a daňový systém by mal sledoval prirodzený vývoj. „Daň z internetu sa nemala vôbec dotýkať odberateľov, mali ju platiť poskytovatelia služieb," zdôraznil premiér. Dodal, že protest proti tejto dani vyjadrili viacerí aj jemu osobne.

Podľa jeho vyjadrenia sa stáva, že ľudia spochybňujú zavedenie novej dane, terajšia diskusia sa však dostala na úplne zlú koľaj. „Za týchto okolností daň z internetu jednoducho nemožno zaviesť," zopakoval Orbán s poznámkou, že ľudia ju nepovažujú za rozumnú. Maďarská vláda vo štvrtok predložila parlamentu návrh zákona o rozpočte na rok 2015, ktorého súčasťou je aj zavedenie dane z internetu. Proti návrhu protestovali v nedeľu, v utorok, ale aj vo štvrtok desaťtisíce ľudí v Budapešti a v iných maďarských mestách. Demonštranti požadovali odstúpenie Orbánovej vlády.

Zdroj: TASR

V zmysle predloženého návrhu by horná hranica mesačného zdanenia internetu v prípade obyvateľstva bola 700 forintov (2,27 eura) a v prípade právnických osôb 5000 forintov (16,32 eura). Vláda od návrhu očakávala, že nová daň prinesie do rozpočtu financie vo výške 25 miliárd forintov (80,9 milióna eur).

Demonštranti, ktorí v uplynulých dňoch protestovali v Maďarsku proti zavedeniu dane z internetu, sa dnes opäť zhromaždia v Budapešti. Teraz však budú oslavovať, že premiér Viktor Orbán v tejto záležitosti dnes cúvol, uviedol v komerčnom rozhlase hlavný organizátor demonštrácií Balázs Gulyás.

BUDAPEŠŤ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Soul by ruskú pomoc Severnej Kórei s vývojom zbraní považoval za provokáciu, povedal juhokórejský prezident Jun Sok-jol.

Ako uviedol, takáto provokácia by si vyslúžila reakciu. Severokórejský vodca Kim Čong-un minulý týždeň navštívil Rusko a počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom prehĺbili vzťahy oboch krajín. Jun Sok-jol uviedol, že severokórejský jadrový program je vážnou hrozbou pre mier v indicko-tichomorskej oblasti aj vo svete.

Krátka správa

Sýrsky prezident Bašár Asad pricestoval do Číny na svoju prvú návštevu od začiatku vojny v Sýrii.

Čína rozširuje svoj vplyv na Blízkom východe po tom, ako v marci sprostredkovala dohodu medzi Saudskou Arábiou a Iránom. V sýrskom konflikte, ktorý si vyžiadal už pol milióna mŕtvych ľudí, milióny utečencov a premenil obrovské časti krajiny na trosky, Peking stále podporuje Asada.

Krátka správa

Švajčiarsky parlament schválil zákaz zahaľovania na verejnosti, hrozia pokuty.

Pokuty siahajú do výšky až 1000 švajčiarskych frankov (1041,5 eur). Zákaz sa vzťahuje na nikáby, burky, tvárové masky či šatky na tvárach demonštrantov na verejných priestranstvách i vo verejných budovách. Existujú však aj výnimky. Zahalené tváre budú naďalej povolené v modlitebniach, počas slávností, či zo zdravotných dôvodov.

Krátka správa

Rusko v noci útočilo najmenej na šesť ukrajinských miest.

Najmenej dvaja ľudia prišli o život a ďalších 21 utrpelo zranenia. Išlo o mestá Cherson, Kyjev, Charkov, Čerkasy, Rivne i Ľvov.