Zahraničné

Orbán ustúpil demonštrantom: Daň z internetu takto nemožno zaviesť

Desaťtisíce Maďarov protestovalo proti zavedeniu dane z internetu
Desaťtisíce Maďarov protestovalo proti zavedeniu dane z internetu Zdroj: TASR

Proti návrhu protestovali v uplynulých dňoch desaťtisíce Maďarov v Budapešti i v ďalších mestách.

Daň z internetu vo forme, v akej bol návrh predložený parlamentu, nemožno zaviesť, vyhlásil dnes ráno v pravidelnom rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Proti vládnemu návrhu zaviesť zdanenie internetu protestovali v uplynulých dňoch desaťtisíce Maďarov v Budapešti i v ďalších maďarských mestách. „Návrh zákona bude potrebné po sviatkoch upraviť a v polovici januára by mali začať celonárodné konzultácie o internete - o jeho regulácii a finančných záležitostiach," povedal Orbán.

Daň z internetu sa nemala vôbec dotýkať odberateľov. Mali ju platiť poskytovatelia služieb.

Poznamenal, že technickú úpravu dane - rozšírenie telekomunikačnej dane o internet - navrhla vláda preto, lebo telekomunikácie prenikajú už aj na internet a daňový systém by mal sledoval prirodzený vývoj. „Daň z internetu sa nemala vôbec dotýkať odberateľov, mali ju platiť poskytovatelia služieb," zdôraznil premiér. Dodal, že protest proti tejto dani vyjadrili viacerí aj jemu osobne.

Podľa jeho vyjadrenia sa stáva, že ľudia spochybňujú zavedenie novej dane, terajšia diskusia sa však dostala na úplne zlú koľaj. „Za týchto okolností daň z internetu jednoducho nemožno zaviesť," zopakoval Orbán s poznámkou, že ľudia ju nepovažujú za rozumnú. Maďarská vláda vo štvrtok predložila parlamentu návrh zákona o rozpočte na rok 2015, ktorého súčasťou je aj zavedenie dane z internetu. Proti návrhu protestovali v nedeľu, v utorok, ale aj vo štvrtok desaťtisíce ľudí v Budapešti a v iných maďarských mestách. Demonštranti požadovali odstúpenie Orbánovej vlády.

Zdroj: TASR

V zmysle predloženého návrhu by horná hranica mesačného zdanenia internetu v prípade obyvateľstva bola 700 forintov (2,27 eura) a v prípade právnických osôb 5000 forintov (16,32 eura). Vláda od návrhu očakávala, že nová daň prinesie do rozpočtu financie vo výške 25 miliárd forintov (80,9 milióna eur).

Demonštranti, ktorí v uplynulých dňoch protestovali v Maďarsku proti zavedeniu dane z internetu, sa dnes opäť zhromaždia v Budapešti. Teraz však budú oslavovať, že premiér Viktor Orbán v tejto záležitosti dnes cúvol, uviedol v komerčnom rozhlase hlavný organizátor demonštrácií Balázs Gulyás.

BUDAPEŠŤ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.