Zahraničné

Pražskou primátorkou bude Slovenka Adriana Krnáčová

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová.
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Zdroj: anobudelip.cz

V mestskej rade si zoberie na starosť boj proti korupcii.

Novou pražskou primátorkou bude Slovenka Adriana Krnáčová, ktorá bola na prvom mieste kandidátky víťazného hnutia ANO. V českej metropole sa na tom v piatok dohodli ANO, ČSSD a trojkoalícia KDU-ČSL, Strany zelených (SZ) a hnutia Starostovia a nezávislí (STAN), informoval server Novinky.cz.

Podľa Krnáčovej by koaličnú dohodu mohli podpísať "možno v piatok na budúci týždeň," citovali ju Novinky.cz. Hnutie ANO by malo mať v rade hlavného mesta Prahy päť kresiel, Trojkoalícia tri a ČSSD taktiež tri. Krnáčová si v mestskej rade zoberie na starosť boj proti korupcii a legislatíve, zástupca SZ Matěj Stropnický dostane územný rozvoj a Michal Hašek (ANO) správu majetku.

Rodáčka z Bratislavy Adriana Krnáčová (54) je absolventkou štúdia vedy o výtvarnom umení na Univerzite Komenského v Bratislave a marketingu na University DePaul v Chicagu. V 90. rokoch pôsobila ako riaditeľka Sorosovho centra pre súčasné umenie, od roku 2001 šéfovala českej pobočke Transparency International, neskôr pôsobila vo firme Johnson and Johnson a založila firmu BlueOceanSolutions. Tá sa venovala PR, marketingu a lobistickým aktivitám.

Od marca 2014 pôsobí Krnáčová v rezorte vnútra ČR ako námestníčka pre verejnú správu a legislatívu. Rozvedená matka troch dospelých detí hovorí šiestimi jazykmi, aj po viac ako 20 rokoch života v metropole ČR však má problémy s českým jazykom. "Sú chvíle, keď to ešte nie je ono. Už som mala prvú lekciu s lektorkou, ktorá učí češtinu aj pána Babiša," citoval ju server iDNES.cz.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti