Navštívili sme Buču aj Boroďanku. Kým v jednom meste stále identifikujú telá, druhé začali obnovovať

Navštívili sme Buču aj Boroďanku. Kým v jednom meste stále identifikujú telá, druhé začali obnovovať
Kým v Buči stále identifikujú telá mŕtvych, tak v Boroďanke začínajú s obnovou zničených budov Zdroj: TV Markíza

V Kyjevskej oblasti sa miestni spamätávajú z masakrov ruskej armády. Kým v Buči identifikujú telá mŕtvych, tak v Boroďanke začínajú s obnovou zničených budov. Ľudia sú v šoku z rozsahu škôd. Zároveň sú však odhodlaní svoje mestá postaviť zase na nohy. V Kyjevskej oblasti nakrúcal štáb televízie Markíza.

„Môj kamarát išiel so svojím 14-ročným synom k humanitárnemu koridoru, pretože tam rozdávali chleba. Zastavil ho ruský vojak, ktorý sa ho spýtal, čo robí. Potom, čo mu to vysvetlili, tak ho zastrelil pred jeho vlastným synom. Následne ho dorazil ranou do hlavy. Potom začal strieľať na chlapca, ktorý zázrakom ušiel,“ týmito slovami začína jeden z mnohých smutných príbehov sekretár mestskej rady v Buči Taras Shapravsky.

S tímom expertov zo zahraničia sa snažia identifikovať telá všetkých obetí. „Máme pocit, že okupanti sa týmto len zabávali a trénovali streľbu na živé ciele. Inak to nevieme pochopiť,“ dodáva. Výsledkom je množstvo Ukrajincov zastrelených či umučených na smrť. Buča je pritom iba ukážkou toho, čo ruské vojská spáchali pri okupovaní Kyjevskej oblasti.

Ďalším notoricky známym miestom je neďaleká Boroďanka. V tej Rusi zničili vyše tisíc budov a zabili viac než sto civilistov. „Bohužiaľ, všetka občianska infraštruktúra bola úplne zničená,“ uviedol Georgiy Yerko, dočasný starosta Boroďanky.

Ideálnym príkladom sú paneláky hneď pri hlavnom námestí. Zničené sú práve tie staršie, o ktorých ruskí vojaci vedeli, že spadnú skôr. Modernejšie budovy utŕžili oveľa menšie škody.

Ako to v týchto mestách aktuálne vyzerá, si môžete pozrieť v nasledujúcej reportáži.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti