Ako je možné, že jeden z pilotov SpaceShipTwo explóziu prežil a druhý zahynul?

SpaceShipTwo.
SpaceShipTwo. Zdroj: AP

Pilot, ktorý prežil je v bdelom stave a komunikuje so svojou rodinou aj lekármi.

Americké úrady v sobotu zverejnili mená dvoch pilotov, ktorí sa nachádzali v americkom raketopláne SpaceShipTwo, ktorý v piatok vybuchol počas skúšobného letu nad Mohavskou púšťou v Kalifornii. 

Zahynul pomocný pilot

Zdroj: AP

Ako informovala agentúra Reuters s odvolaním na miestne úrady, muž, ktorý nehodu neprežil bol identifikovaný ako Michael Alsbury (39) z Kalifornie. Alsbury bol počas testovacieho letu raketoplánu britskej spoločnosti Virgin Galactic pomocným pilotom. 

Hlavný pilot sa stihol katapultovať

Pilot, ktorý výbuch prežil, je 43-ročný Peter Siebold. Siebold sa stihol katapultovať, avšak utrpel vážnejšie zranenia a je pod lekárskym dohľadom. "Je v bdelom stave a komunikuje so svojou rodinou aj lekármi," odkázala podľa CNN americká spoločnosť Scaled Composites, ktorá pre Virgin Galactic stroj vyvíja, a ktorá zamestnávala oboch mužov. 

Zdroj: AP

Obaja boli skúsení piloti. Alsbury bol zamestnancom Scaled Composites viac ako desať rokov a pre spoločnosť pracoval ako projektový inžinier a testovací pilot. Na tejto pozícii mal nalietaných okolo 1600 letových hodín. Siebold je vo firme od roku 1996 a počas 17 rokov nalietal 2000 hodín.

Príčiny nešťastia sú predmetom vyšetrovania.

LOS ANGELES/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti