Zahraničné

Rumuni si v prvom kole volieb vyberajú nového prezidenta

Victor Ponta, kandidát na prezidenta Rumunska
Victor Ponta, kandidát na prezidenta Rumunska Zdroj: TASR

O post prezidenta sa uchádza celkovo 14 kandidátov. Medzi najhorúcejšími kandidátmi je úradujúci premiér Victor Ponta.

Rumuni si dnes v prvom kole prezidentských volieb vyberajú novú hlavu štátu. Volebné miestnosti sú otvorené od 7.00 h miestneho času (6.00 h SEČ) a voliči budú mať možnosť odovzdať svoj hlas do 21.00 h.

O post prezidenta sa uchádza celkovo 14 kandidátov. Medzi najhorúcejšími kandidátmi sú úradujúci premiér Victor Ponta (Sociálnodemokratická strana), predseda rumunských národných liberálov z PNL Klaus Werner Iohannis podporovaný koalíciou stredo-pravých strán, bývalý premiér Calin Tariceanu (nezávislý), bývalá ministerka pre turizmus a regionálny rozvoj Elena Udreová a ex-ministerka spravodlivosti a súčasná rumunská europoslankyňa Monica Macoveiová (nezávislá).

V prípade, že v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, o dva týždne (16. novembra) sa uskutoční druhé kolo.

Podľa agentúry Reuters má najväčšie šance prvé kolo vyhrať Ponta, avšak nepredpokladá sa, že získa viac ako polovicu hlasov.

V prieskumoch verejnej mienky bol Ponta dlhodobo favoritom. Jeho najnebezpečnejším vyzývateľom je Klaus Iohannis, pôvodom Nemec, ktorý sa zaslúžil o transformáciu sedmohradského mesta Sibiu.

Podľa analytikov by prípadné víťazstvo úradujúceho premiéra mohlo do krajiny, ktorá je jednou z najchudobnejších v Európskej únii, priniesť stabilitu.

BUKUREŠŤ/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti