Zahraničné

V Luhansku a Donecku zrejme zvíťazili vodcovia separatistov

Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij.
Zdroj: TASR

Zvolenie separatistických lídrov vo východnej Ukrajine predstavuje prekážku mieru a Európska únia tieto voľby, ktoré nazvala protizákonnými a nelegitímnymi, neuzná.

Líder separatistickej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Igor Plotnickij s najväčšou pravdepodobnosťou zvíťazil v nedeľňajších voľbách najvyššieho predstaviteľa regiónu. Vyplýva to z údajov regionálnej ústrednej volebnej komisie, o ktorých informovala ruská agentúra TASS.

Líder medzinárodne neuznanej LĽR získal po spočítaní 27,8 percenta hlasov podporu 63,17 percenta voličov. Predseda Federácie odborových zväzov Oleg Akimov získal 15,95 percentnú podporu. Podnikateľa Viktora Pennera volilo v spočítaných volebných okrskoch 10,9 percent voličov, zatiaľ čo ministerka zdravotníctva Larisa Ajrapeťanová získala 8,36 percenta hlasov.
V regióne sa zároveň konali voľby poslancov do miestneho parlamentu, v ktorých najväčšiu podporu voličov v spočítaných okrskoch získala Plotnického strana Mier Luhansku (69,18 percenta hlasov). 

Voľby najvyššieho predstaviteľa a poslancov parlamentu prebiehali v nedeľu aj v ďalšom separatistickom útvare na východe Ukrajiny, v Doneckej ľudovej republike (DĽR). Podľa oficiálnych výsledkov vyhral voľby v regióne doterajší premiér Alexandr Zacharčenko so ziskom vyše 81 percent odovzdaných hlasov, zatiaľ čo dvaja jeho súperi získali necelých 10 percent.
Agentúra Reuters sa odvolala na agentúru Interfax, ktorá citovala vyjadrenie ruského ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorého Rusko "rešpektuje vôľu ľudí na juhovýchode" Ukrajiny. "Zvolení predstavitelia získali mandát na vyriešenie praktických problémov týkajúcich sa obnovy normálneho života v regiónoch," uviedlo ruské ministerstvo.

Kyjev vyhlásil, že voľby sú porušením dohôd z Minska a narúšajú krehkú dohodu o prímerí medzi Ukrajinou a proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová uviedla, že zvolenie separatistických lídrov vo východnej Ukrajine predstavuje prekážku mieru a Európske únia tieto voľby, ktoré nazvala protizákonnými a nelegitímnymi, neuzná.

LUHANSK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti