Zahraničné

Prvé kolo rumunských prezidentských volieb zrejme vyhral premiér Ponta

Victor Ponta
Zdroj: TASR

Priebežné výsledky sa tak príliš nelíšia od dvoch exit-pollov, podľa ktorých Ponta získal 38 až 40 percent hlasov.

Ľavicový premiér Victor Ponta vedie v prvom kole prezidentských volieb v Rumunsku, keď po sčítaní hlasov v 56 percentách volebných okrskov získal 39,6 percent hlasov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pontovho hlavného rivala Klausa Iohannisa volilo v okrskoch, v ktorých už hlasy boli sčítané, 30,2 percenta voličov. Priebežné výsledky sa tak príliš nelíšia od dvoch exit-pollov, podľa ktorých Ponta získal 38 až 40 percent hlasov, zatiaľ čo Iohannisovi vyjadrilo podporu 31 až 32 percent voličov. 

Volebná účasť dosiahla v spočítaných okrskoch 52,6 percenta. Predstaviteľ stredopravej opozície a pôvodom Nemec zo Sedmohradska Iohannis sa tak v druhom kole volieb 16. novembra zrejme stretne s Pontom a bude sa usilovať o získanie hlasov voličov, ktorí v prvom kole Pontu nevolili.

"Som nesmierne hrdý a ďakujem Rumunom, ktorí po desiatich rokoch klamstiev a rozporov vyjadrili vieru v môj projekt," uviedol 42-ročný Ponta v rumunskej televízii v narážke na odchádzajúceho prezidenta Traiana Basesca, ktorý zastával funkciu hlavy štátu celé desaťročie a v posledných rokoch sa s Pontom dostával do ostrých sporov.

O post prezidenta sa dnes uchádzalo celkovo 14 kandidátov a Ponta bol vopred považovaný za hlavného favorita. Popularitu úradujúceho predsedu vlády výraznejšie neoslabili ani korupčné škandály popredných predstaviteľov jeho Sociálnodemokratickej strany.

BUKUREŠŤ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti