Zahraničné

Predbežné zistenia určili príčinu nehody raketoplánu SpaceShipTwo

Okamih, kedy vesmírna lod pre turistov exploduje.
Okamih, kedy vesmírna lod pre turistov exploduje. Zdroj: TASR/AP

Národný úrad pre bezpečnosť dopravy vylúčil špekulácie, že stroj vybuchol. Všetko však odhalí až podrobné vyšetrovanie, ktoré je len v počiatočnej fáze.

Súkromný raketoplán SpaceShipTwo havaroval po tom, čo sa mimovoľne a predčasne aktivovala funkcia pre zostup do atmosféry. Vplýva to z predbežných zistení amerického Národného úradu pre bezpečnosť dopravy (NTSB), informovala dnes agentúra Reuters.

Šéf NTSB Christopher Hart na tlačovej konferencii takisto povedal, že podľa vyšetrovateľov motory a palivové nádrže neboli porušené, čo indikuje, že nedošlo k explózii zariadení. Hart tak vylúčil prvotné špekulácie, že stroj vybuchol, napísala agentúra AP.

Hart tiež zdôraznil, že ide len o predbežné závery a vyšetrovanie je v počiatočnej fáze. "Máme pred sebou mesiace a mesiace vyšetrovania," dodal. Raketoplán spoločnosti Virgin Galactic sa zrútil v piatok minulý týždeň počas skúšobného letu nad Mohavskou púšťou v Kalifornii. Muž, ktorý nehodu neprežil, bol identifikovaný ako pomocný pilot Michael Alsbury (39) z Kalifornie. Pilot, ktorý prežil, je 43-ročný Peter Siebold, ktorý sa stihol katapultovať, utrpel však vážnejšie zranenia.

MOJAVE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti