Zahraničné

Smrteľne chorá Brittany zomrela v deň, ktorý si sama vybrala

Brittany sa rozhodla dobrovoľne ukončiť svoje trápenie
Brittany sa rozhodla dobrovoľne ukončiť svoje trápenie Zdroj: YouTube

Zomrela v sobotu obklopená priateľmi a rodinou.

Američanka Brittany Maynard, ktorá sa kvôli rakovine v poslednom štádiu rozhodla pre eutanáziu, zomrela. Potvrdila to v nedeľu pre agentúru DPA hovorkyňa podpornej skupiny Compassion and Choices, ktorá združuje prívržencov asistovanej samovraždy.

„Zbohom drahí priatelia a milovaná rodina. Dnes je deň, ktorý som si vybrala na dôstojnú smrť tvárou v tvár nevyliečiteľnej chorobe. Nádor na mozgu mi zobral tak veľa síl, ale zobral by mi ešte viac," napísala na Facebook 29-ročná Brittany. „Svet je krásne miesto, najviac som sa naučila počas cestovania, moji blízki priatelia a kamaráti mi dali najviac. Aj teraz mám okolo seba ľudí, ktorí ma podporujú. Zbohom svet. Šír dobrú energiu," dodala na záver príspevku.

Eutanázia nie je samovražda. Ani kúsok zo mňa nechce zomrieť, ale zomieram.

Lekári jej na jar povedali, že má už len pol roka života. Diagnóza bola strašná štvrté štádium rakoviny mozgu - glioblastóm. Brittany zaplnila titulné stránky novín, keď sa rozhodla využiť zákon o dobrovoľnom odchode zo sveta, ktorý v roku 1997 zaviedli v Oregone.

„Glioblastóm ma zabíja. Nemôžem to kontrolovať," povedala pred mesiacom Brittany magazínu People. „Diskutovala som s mnohými odborníkmi, chcela som vedieť ako ma rakovina pripraví o život. Príšerné umieranie. Mať možnosť vybrať si dôstojnú smrť je menej hrozivé," vysvetlila svoje rozhodnutie.

Pred mesiacom rozbehla v spolupráci s neziskovou organizáciou Compassion and Choices kampaň na podporu zákona o eutanázií. „Ľudia, ktorí sú proti právu pre nevyliečiteľne chorých sú podľa mňa zlí. Snažia sa zmiešať dokopy eutanáziu a samovraždu, čo nie je fér. Ani kúsok zo mňa nechce zomrieť, ale zomieram," povedala v rozhovore.

Posledné mesiace svojho života strávila Brittany plnením si snov. So svojimi milovanými cestovala do Aljašky, Britskej Kolumbie a Yellowstonu. Pred dvoma týždňami ju rodina zobrala na vyhliadkový let helikoptérou ponad Grand Canyon. Hneď potom dostala vážne chorá Brittany silný záchvat.

LOS ANGELES/PEOPLE, TASR, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.