Žiadna mobilizácia ruskej armády sa nekoná. Analytik Šándor vysvetlil, prečo by si tým Putin uškodil

Žiadna mobilizácia ruskej armády sa nekoná. Analytik Šándor vysvetlil, prečo by si tým Putin uškodil
Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na vojenskej prehliadke. Zdroj: TASR/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil na Červenom námestí v Moskve pri príležitosti osláv Dňa víťazstva s dlhoočakávaným prejavom. Väčšina analytikov sa zhoduje, že najzaujímavejšie na jeho reči nebolo to, čo povedal, ale skôr to, čo v prejave neodznelo.

Očakávalo sa totiž, že vyhlási niečo zásadné v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Už dlhšie sa špekulovalo, že by mohol vyhlásiť Kyjevu oficiálne vojnu, vďaka čomu by mohol spustiť mobilizáciu rezervistov. To, že k tomu neprišlo, však podľa bezpečnostného analytika nie je nečakané. Práve naopak. 

„Vyhlásením vojny by poprel vlastné tvrdenie, že je to iba špeciálna operácia - to znamená limitovaná vojenská operácia s limitovanými politickými cieľmi. V druhom rade by vyhlásením mobilizácie v podstate priznal neúspech a naznačovalo by to, že chce Ukrajinu zabrať ako celok a to on podľa svojich slov nikdy nechcel. A  v neposlednom rade by to malo negatívne dôsledky na ruskú ekonomiku,“ vysvetlil pre TVNOVINY.sk bezpečnostný analytik Andor Šándor.

To, že bol prejav určený najmä pre domáce publikum, Putin naznačil, keď na záver svojho prejavu avizoval, že podpíše výnos o podpore detí vojakov padlých počas tzv. vojenskej operácie na Ukrajine.

Súvisiaci obsah

Putin nespomenul žiadny konkrétny úspech na Ukrajine

Okrem toho, že bol prejav na Putinove pomery nezvyčajne krátky, povedal v podstate iba to, čo sa očakávalo. Najzásadnejšou novinkou z dielne ruskej propagandy tak bolo, že obvinil Západ, že sa chystal z ukrajinského územia zaútočiť na Ruskom okupovaný Krym.

„Neviem, či to Putin myslel vážne, ale podľa mňa je to nezmysel. Týmto útokom by sa prakticky začala vojna medzi Alianciou a Ruskom. Je to rovnaké, ako keď niekto tvrdí, že Rusko chce vojnu s NATO, čo tiež nie je pravda,“ myslí si Šándor.

Mnohí analytici vypichli aj fakt, že ruský prezident nespomenul žiadny konkrétny úspech vojenského ťaženia na Ukrajine. Dokonca sa na rozdiel od iných prejavov z posledného obdobia vyhol frázam „Všetko ide podľa plánu“ či „Všetky naše ciele splníme podľa pôvodných plánov“.

„Ťažko povedať, do akej miery išlo z jeho strany o opatrnosť a do akej miery to bola reflexia toho, čo vie od svojich generálov o situácii na Ukrajine. Nepochybne sa v tom odráža jeho obava z toho, ako Západ pomerne efektívne zásobuje Ukrajinu modernými zbraňami a realizuje výcvik jej vojakov. Myslím si, že Putin má ďaleko od nejakej eufórie a tento konflikt už trvá oveľa dlhšie, ako si na začiatku predstavoval,“ dodal Šándor.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti