Podaril sa jej nákup storočia. Rímsku bustu za nevyčísliteľnú hodnotu kúpila žena len za 33 eur

Podaril sa jej nákup storočia. Rímsku bustu za nevyčísliteľnú hodnotu kúpila žena len za 33 eur
Laura Young s bustou Zdroj: Facebook/Djoko Luknanto

Nákup Američanky Laury Young sa dá označiť aj za nákup storočia. V roku 2018 totiž kúpila v bazári v texaskom meste Austin bustu za 35 dolárov (cca 33 eur). Z obyčajnej sochy je však neoceniteľný starožitný kúsok, informuje BBC.

Po nákupe si Young obzrela bustu na slnku a verila, že za tou soškou bude niečo viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. „Pozrela som sa na ňu na slnku a vyzerala naozaj, naozaj staro,“ uviedla. Pripútala ju na sedadlo spolujazdca a s úlovkom sa vybrala domov, kde na internete zistila, že antické rímske sochy z mramoru vyzerajú podobne ako tá jej.

Nasledovalo dlhé skúmanie a vyšetrovanie pôvodu busty, ktoré trvalo tri roky. Ukázalo sa, že ide o viac ako dvetisíc rokov starú bustu z prvého storočia pred našim letopočtom. Jej vzhľad znázorňuje Sexta Pompeia, vojvodu a politika, najmladšieho syna Pompeia veľkého, muža, ktorý bojoval proti Juliusovi Cézarovi, aby nakoniec skončil v zajatí Marca Titia, ktorý ho nechal popraviť. Z ekonomického hľadiska má nevyčísliteľnú hodnotu.

„Nie som si ani istá, ako je možné dať zmysluplnú peňažnú hodnotu niečomu, čo má takú dôležitú históriu, no na druhej strane by sa to nikdy, nikdy nedalo predať,“ povedala Lynley McAlpine z Múzea umenia v San Antoniu.

Práve v múzeu sa aktuálne busta nachádza a odtiaľ neskôr poputuje do budovy Pompejanum (replika rímskej vily) v bavorskom meste Aschaffenburg. Práve odtiaľto totiž busta naposledy zmizla. Odhalili to fotografie z obdobia druhej svetovej vojny. Ako sa busta dostala z Nemecka do Ameriky nevedno. Podľa odborníkov je však pravdepodobné, že ju odniesol jeden z amerických vojakov, keďže mali až do konca studenej vojny v Aschaffenburgu základňu, píše portál.

Keďže bola busta ukradnutá počas vojny, Youngová ju nemohla predať ako starožitnosti. Namiesto toho vyjednala zapožičanie busty Múzeu umenia v San Antoniu pred jej návratom do Bavorska. Presun je naplánovaný na máj 2023. Doposiaľ však bol významný predmet položený u nej v obývačke.

„Boli to zložité rokovania, celý ten čas bol u mňa v obývačke a ja som si ho obľúbila, ale nakoniec som rada, keď ho vidím v múzeu, kam patrí viac ako ku mne domov,“ priznala pre BBC Laura Youngová na záver.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

ONLINE: Z oceliarní Azovstaľ evakuovali ďalších vojakov ON-LINE
  • Z obkľúčených oceliarní Azovstaľ v meste Mariupol evakuovali v stredu neskoro večer ďalších ukrajinských vojakov.

  • Jedna osoba zahynula a ďalšie utrpeli zranenia pri útoku na obec na juhozápade Rusku pri hraniciach…

  • Pri útoku ukrajinských síl na ruské mestečko v Kurskej oblasti neďaleko rusko-ukrajinských hraníc zomrel jeden civilista a ďalší ľudia utrpeli zranenia.