Vydražili najdrahšie umelecké dielo minulého storočia. Stal sa ním ikonický portrét Marilyn Monroe od Andyho Warhola

Vydražili najdrahšie umelecké dielo minulého storočia. Stal sa ním ikonický portrét Marilyn Monroe od Andyho Warhola
Warholova modrá Marilyn Monroe sa vydražila za rekordných 195 miliónov dolárov Zdroj: TASR/AP

Slávny obraz "Shot Sage Blue Marilyn" od Andyho Warhola z roku 1964 vydražili v pondelok za 195 miliónov dolárov. Ide o rekordnú sumu za predané umelcovo dielo v aukcii. Zároveň sa stal obraz najdrahším umeleckým dielom 20. storočia, informuje Reuters.

Nový majiteľ získal obraz za štyri minúty. Potenciálni záujemcovia sa mohli na dražbe zúčastniť fyzicky aj online, no podľa vyjadrenia aukčného domu Christie's, ktorý dražbu organizoval, prišla najvyššia ponuka od kupca prítomného priamo v aukčnej sieni. Aukčná spoločnosť obraz dražila v mene švajčiarskej Nadácie Thomasa a Doris Ammanovcov, keďže sa nachádzal v ich zbierke. Výťažok z aukcie pôjde na charitatívne účely, ich nadácii, ktorá sa snaží zlepšovať životné podmienky detí na celom svete. 

„Predali sme najdrahší obraz 20. storočia. Som na to veľmi hrdý. Ide o veľký úspech, ktorý sa netýka mňa, ale Warhola a Marilyn,“ povedal Alex Rotter, predseda oddelenia umenia 20. a 21. storočia v Christie's.

Modrá Marilyn sa vydražila za 195 miliónov dolárov, čím porazila doteraz najdrahší obraz "Ženy z Alžíru" od Pabla Picassa, ktorý sa v roku 2015 vydražil za takmer 180 miliónov dolárov. Najdrahším obrazom, ktorý sa kedy dostal do dražby, však zostáva "Salvator mundi" od Leonarda da Vinciho, za ktorý v roku 2017 záujemca zo saudskoarabskej kráľovskej rodiny zaplatil viac ako 450 miliónov dolárov.

O umelcovi

Andy Warhol začal pracovať na sieťotlači Marilyn Monroe po jej smrti v auguste 1962. Vyhotovil ju v štyroch rôznofarebných verziách rovnakej veľkosti, ktoré sú známe pod názvom "Shots Marilyn". Na obraze "Shot Sage Blue Marilyn" má Marilyn na pozadí šalviovomodrej farby ružovú tvár, červené pery, žlté vlasy a modré očné tiene.
      
Andy Warhol bol synom slovenských prisťahovalcov rusínskej národnosti do Spojených štátov z dediny Miková v okrese Stropkov. Narodil sa v roku 1928 v americkom Pittsburghu, zomrel v roku 1987 v New Yorku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.