Robotická ponorka urobila nečakaný objav. V kilometrovej hĺbke narazila na „tehlový chodník“

Robotická ponorka urobila nečakaný objav. V kilometrovej hĺbke narazila na „tehlový chodník“
Na dne oceána objavili miesto pripomínajúce chodník. Zdroj: YouTube/EVNautilus

Expedícia, ktorá skúma oceánske dno pri Havajských ostrovoch, narazila na nečakaný objav. V kilometrovej hĺbke našli pozostatky starodávneho jazera, ktoré pripomínali dláždený chodník alebo cestu, informuje portál Science Alert.

Objav urobili vedci z projektu Ocean Exploration Trust s pomocou robotickej ponorky Nautilus počas skúmania podmorského hrebeňa Liliʻuokalani, ktorý je súčasťou prírodnej rezervácie Papahanaumokuakea.

Výhodou tohto projektu je fakt, že prieskum dna je možné sledovať naživo prostredníctvom streamu. Vedci teraz zverejnili zostrih najzaujímavejších záberov, z ktorých najväčšiu pozornosť púta práve podmorský chodník. Na videu počujeme, ako vedci s úžasom sledovali odhalenie niečoho, čo by tam ani nemalo byť.

„Cesta zo žltých tehiel...,“ povedal jeden z nich. „To si asi robíte srandu. To je šialené,“ reagoval ďalší vedec.

„To bude tá cesta do Atlantídy,“ s humorom dodal tretí člen vedeckého tímu.

Napriek tomu, že sa lokácia nachádza v kilometrovej hĺbke pod hladinou oceánu, miesto vyzeralo byť prekvapivo vyschnuté. Dno podľa slov vedcov pripomínalo „spálenú kôrku, ktorú je možné ľahko ošúpať“. Na jednom mieste sú vidieť pravidelné praskliny pripomínajúce dlažbu.

„Unikátne pravouhlé praskliny až neuveriteľne pripomínajú vedľa seba naukladané tehly. Táto deformácia je výsledkom opakovaného zohrievania a ochladzovania podložia v dôsledku sopečnej činnosti,“ napísali vedci v popise videa.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.