Čo sa udialo na Ukrajine za uplynulých 24 hodín: Vojenské operácie, odrazené útoky, situácia v Azovstale

Čo sa udialo na Ukrajine za uplynulých 24 hodín: Vojenské operácie, odrazené útoky, situácia v Azovstale
Dym stúpa z oceliarní Azovstaľ. Zdroj: AP Photo/Alexei Alexandrov

Ruské sily naďalej čelia rozsiahlym výzvam pri vytváraní síl. Zatiaľ neboli nezaznamenané žiadne indikátory "novej veľkej ruskej mobilizácie" avšak členovia súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner Group "naliehavo" požadujú tisíce dodatočných vojakov na posilnenie ruského úsilia v Donbas.

Podľa dostupných informácií Rusko má v súčasnosti na Ukrajine 97 práporových taktických skupín (BTG), ktoré sa presúvajú na Ukrajinu a z Ukrajiny, aby opravili výzbroj a doplnili zásoby, čo naznačuje, že ruské jednotky aj naďalej utrpeli značné škody v boji.  V analýzach sme už skôr hodnotili, že väčšina ruských BTG sú značne poškodené a počty BTG preto nie sú relevantným merateľnom ruskej bojovej sily. Hlavné ukrajinské spravodajské riaditeľstvo (GUR) tvrdilo, že nedostatočne vycvičení a zle vybavení ruskí branci sú stále posielaní do aktívneho boja napriek tomu, že Kremeľ túto skutočnosť popiera. Vojnový zajatec z oddielu BARS-7 Wagnerovej skupiny tvrdil, že v Rusku prebieha "skrytá mobilizácia" s cieľom poslať brancov na doplnenie strát spôsobených bojmi v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike.

Ruské jednotky na Ukrajine naďalej vykazujú nízku morálku a slabú disciplínu, keďže boje v mnohých oblastiach uviazli vzhľadom na ukrajinský odpor. Ruské jednotky v Donbase neplnia rozkazy najvyšších generálov. Ruské sily rozmiestnené v oblasti Záporoží údajne zažívajú problémy s veľmi nízkou morálkou a zlým psychickým stavov personálu, sťažujú sa na neúčinnosť operácií v tejto oblasti a často požívajú alkohol a strieľajú do vlastných vozidiel, aby sa vyhli prechodu do prvej línie. Táto informácia je v súlade so správami ukrajinského generálneho štábu, že rozsah ruských strát má rozsiahly dopad na ochotu ruských jednotiek zapojiť sa do útočných operácií.

Ruské úrady pravdepodobne vytvárajú podmienky na integráciu okupovaných ukrajinských území priamo do Ruska, na rozdiel od vytvárania zástupných "ľudových republík".

Ruské sily neuskutočnili žiadny potvrdený postup na juhovýchod alebo juhozápad od Izjumu, ale pravdepodobne sa pokúšajú sústrediť sily potrebné na obnovenie útočných operácií v najbližších dňoch. Ruskí vojaci pravdepodobne opätovne uprednostňujú ťah juhovýchodne od Izjumu smerom k Slavjansku po tom, čo sa v posledných týždňoch zamerali na postup na juhozápad k Barvinkove. Podľa dostupných spravodajských informácií sa v tomto priestore pripravujú zložky ruských vzdušných síl (VDV), 1. tankovej armády, 20. kombinovanej armády Západného vojenského okruhu a 29., 35., 36. armádneho zboru a 68. armádneho zboru Východného vojenského okruhu na ofenzívu južne od Sulyivky (asi 25 kilometrov južne od Izjumu) smerom k Novej Dmytrivke a Kurulke, pričom obe ležia do 10 kilometrov od hranice medzi Charkovskou a Doneckou oblasťou. Ruské sily uskutočňujú delostrelecké útoky a pozemné útoky juhovýchodne od Izjumu, aby sa dostali smerom k Lymanu a Slavjansku, avšak ukrajinský odpor v tejto oblasti obmedzil ruský postup na zisky v "jednociferných číslach".

Ruské sily pokračovali v útokoch na západ v Donecku a Luhanskej oblasti, ale dosiahli len marginálne zisky v okolí Severodonecka. Vojská samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LNR) údajne dobyli Nyžnje a bojujú o kontrolu nad Toškivkou, asi 25 kilometrov juhovýchodne od Severodonecka.  Ukrajinské zdroje informovali o prudkých bojoch v okolí Rubižne a Vojevodivky, bezprostredne severne od Severodonecka a v Bilohorivke, asi 25 kilometrov západne od Severodonecka. Snímky NASA Fire Information for Resource Management System (FIRMS) ukázali požiare v oblasti západne od Severodonecka okolo Bilohorivky, Pryvillya a Novodruzheska, čo pravdepodobne naznačuje, že ruské sily ostreľujú ukrajinské pozície v tejto oblasti, aby obkľúčili Severodonesk a Rubižne zo západu a pokračovali smerom k hranici Doneckej oblasti.

Ruské sily pokračovali v delostreleckých úderoch a útokoch proti ukrajinským obrancom v oceliarni Azovstal. Dve ruské taktické práporové skupiny (BTG) zostávajú v Mariupole a pokračujú v útoku na Azovstal. 12 BTG predtým nasadených v Mariupole sa presúva do iných oblastí v Donbase, nemôžeme nezávisle potvrdiť skutočnú silu týchto nahlásených BTG. Ruské sily údajne vyhodili do vzduchu most v severnej časti komplexu Azovstal, ktorý sa predtým používal na evakuáciu civilistov, čo naznačuje, že ruské jednotky postúpili do severnej časti závodu. Ruské okupačné sily uskutočnili 9. mája v Mariupole prehliadku "Dňa víťazstva".

Ruské sily pravdepodobne pokračujú v zhromažďovaní jednotiek v Belgorodskej oblasti, aby zastavili ukrajinské protiútoky okolo Charkova a zabránili  dosiahnutiu ukrajinsko-ruskej hranice. Ruské sily sa pravdepodobne nevzdali úsilia obkľúčiť mesto Charkov zo severu a východu, napriek tomu, že na severe operujú len tri práporové taktické skupiny (BTG) Charkovskej oblasti. Podľa odhadov ruské sily nazhromaždili 19 BTG v Belgorodskej oblasti, ktorými by mohli posilniť os Charkov. Nemôžeme potvrdiť informáciu, či sa ruské sily stiahli za Ruski Tyshky, približne 18 kilometrov severovýchodne od mesta Charkov.

Ruské sily neuskutočnili žiadne potvrdené útočné operácie na južnej Ukrajine, ale pokračovali v ostreľovaní a raketových útokoch s cieľom pripútať ukrajinské jednotky a zabrániť im v presune na iné osi. Podľa dostupných spravodajských hlásení sa ruské jednotky v Záporožskej oblasti preskupujú a pravdepodobne dostávajú posily zo síl predtým nasadených v Mariupole. Ruské sily pravdepodobne posilnia jednotky tlačiace sa smerom k Záporožiu a Doneckej oblasti kvôli správam o neúčinnej ofenzíve okolo Huliaipole. Satelitné snímky zo 6. mája tiež ukázali, že ruské sily od 27. apríla výrazne zvýšili svoju koncentráciu vojenskej techniky a protilietadlových a raketových systémov v juhozápadnej Chersonskej oblasti, pravdepodobne v dôsledku novo obnoveného železničného spojenia s Krymom. Ruské sily pravdepodobne pozastavili útočné operácie na juhu Ukrajiny kvôli oslavám Dňa víťazstva v okupovaných oblastiach.

Ruské sily pokračovali v raketových útokoch na Odesu. Rusko nemá schopnosť ohroziť Odesu z mora alebo zo zeme, napriek presným raketovým útokom a prebiehajúcemu leteckému prieskumu. Ruské sily budú pravdepodobne pokračovať v ostreľovaní Odesy, ale je nepravdepodobné, že obnovia postup smerom k mestu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.