Fotografia mätie ľudí na sociálnych sieťach. Na takýto hororový výjav môžete naraziť aj v slovenských lesoch

Fotografia mätie ľudí na sociálnych sieťach. Na takýto hororový výjav môžete naraziť aj v slovenských lesoch
Drevnatec kyjakovitý (lat. Xylaria polymorpha)

Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia zachytávajúca výjav, ktorý pripomína scénu z hororového filmu. Na prvý pohľad si väčšina ľudí pomyslí, že ide o prsty mŕtvoly alebo nejakého zvieraťa. Realita je ale oveľa menej dramatická. Ide o hubu so slovenským názvom drevnatec kyjakovitý (lat. Xylaria Polymorpha) ktorá je známa tým, že pripomína hororové rekvizity.

Autorom snímky je hubár Mike Roberts z mesta Llangollen v Severnom Walese. Ako sám poznamenal, túto hubu dobre pozná a videl ju už veľakrát, no nikdy vo formácii, ktorá nápadne pripomína ľudskú ruku.

Tvar plodníc drevnatca kyjakovitého a vytváranie charakteristických zhlukov na hrubších koreňoch prispeli v niektorých oblastiach k ich ľudovému pomenovaniu ako „prsty mŕtveho muža“.  Dôsledkom pôsobenia mycélia dochádza ku tzv. čiernej hnilobe koreňov, ktoré pripomína charakteristické nekrotické tkanivo. 

Xylaria polymorpha je huba, s ktorou ste sa možno stretli a ani ste o tom nevedeli. Veľakrát vyzerá, ako zhnitá-vysušená huba, o ktorú nikto nejaví záujem. Tak ako iné drevokazné huby aj táto si pochutnáva na pňoch tvrdých drevín. Väčšinou sa špecializuje na bukové drevo

Tento druh rastie v trsoch od troch do 6 “prstov“. Je to pomerne bežný druh v Británii a Írsku, vyskytuje sa aj v kontinentálnej Európe vrátane Slovenska a v mnohých častiach Severnej Ameriky.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.